PËRGJIMET/ “Na duhet një i besuar në shtet”, si fitoi Elsa Lila besimin e grupit të trafikantëve në Itali

  • G.G /
  • 17 March 2022 - 09:47
PËRGJIMET/ “Na duhet një i besuar në shtet”, si fitoi Elsa Lila besimin e grupit të trafikantëve në Itali

Detaje të  reja kanë dalë nga grupi i trafikantë ve shqiptaro-italian ku u arrestua edhe këngëtarja Elsa Lila. Mediat e huaja raportojnë  se përgjimet luajtën një rol të rëndësishëm në hetimin e antimafias italiane. Anë tarë t romakë të organizatës kriminale kishin lidhur marrëdhënie të shkëlqyera me Fabiettin dhe Bennato, dhe kishin bashkuar forcat me shqiptarët pranë bosit Michele Senese.

Flokët e mbledhur në bisht apo flokët e gjatë me të cilët deri pak vite më parë ajo zbriste shkallët e Aristonit i kanë lënë vend një kapele, një shamie të veshur për të mbuluar fytyrën ndërsa policia e shoqëron në godinën e Komisariatit. Elsa Lila , fëmija e mrekullueshme e këngës shqiptare, e cila debutoi në festivalin e Sanremos në vitin 2003 dhe më pas u rikthye në të njëjtën skenë katër vjet më vonë, u arrestua. Me këngët e saj ajo nuk pati shumë sukses. Në vend të kësaj, në organizatën kriminale të goditur dje nga Antimafia, këngëtarja kishte fituar një pozicion të respektueshëm.

Ajo kujdesej për paratë, sillte “shkollën” brenda grupit dhe mbi të gjitha mbante kontabilitetin, librin në të cilin banda regjistronte marrëveshjet e bëra me shitjen e kokainës, hashashit dhe marihuanës.

Sipas përgjimeve të  zbuluara nga mediat italiane, Elsa Lila ishte një lloj “këshilltareje”. Mediat se fundmi kanë  publikuar edhe disa nga përgjimet e bëra nga prokuroria italiane.

“Si mund të gjesh një shok brenda aparatit shtetëror?”, thotë  një  i përgjuar në telefon.

“Kjo është zgjidhja… E di që nuk ke besim, por një lidhje në shtet është e dobishme… si në Shqipëri… sepse të shpëton, çfarëdo qoftë qeveria, duhet ta kesh edhe atje” vijojnë  përgjimet.

“Nëse i hapin këto do të bëjnë një burg të ri në Romë”, thanë të dyshuarit duke iu referuar telefonave të tyre të koduar.

Kështu nëntë personat e arrestuar dje për drogë u dërguan në burgjet e zakonshme në  Romë . Duke lexuar 197 faqet e urdhrit të arresteve, del në pah roli i të arrestuarve, të cilët me kalimin e kohës janë organizuar në mënyrë të thjeshtë por efikase.

Një shtëpi në Torrevecchia dhe një garazh në Acilia për të mbajtur drogën, makina në emër të të tjerëve për ta lëvizur atë dhe dy bar-kafe fikse ku takoheshin për të  thurur planet.

Midis Vivas Caffè dhe Antica Sapori di Acilia, të  arrestuarit Fabrizio Capogna dhe Petrit Bardhi , në krye të grupit, takuan klientë dhe personalitete të kalibrit të rëndësishëm kriminal.

Vetë Bardhi, thotë policia, është një “copëz e viteve 90”.

“Titi”, siç njihet në rrugët e kryeqytetit, është një “figurë lider në botën e krimit shqiptar të përkushtuar ndaj trafikut të drogës, i lidhur me Arben Zogun dhe Dorian Petocu ” – argumenton prokurori Mario Palazzi. Ai u referohet atyre shqiptarëve që kanë bërë histori në  botë n e krimit romak duke u bashkuar me Milvio nga Fabrizio Diabolik Piscitelli ., kreu i Irriducibili të Lazios.

Dhuna duket se nuk është me interes për Bardhin dhe bashkëpunëtorët. Ata preferojnë biznesin.

Kështu më 23 shkurt 2019 disa të dyshuar janë parë në një lokal, pranë Tor Vergata, në shoqërinë e Leandro Bennato . Ndërsa vetëm pesë muaj më parë ata folën për një marrëveshje me rivalin e Bennato, Fabrizio Fabietti., krahu i djathtë i Diabolikut, “për të cilin Bardhi duket se ka njëfarë nderimi”, theksojnë hetuesit.

Në telefon, në tetor 2018, “Titi” flet me një burrë që nuk është i bindur për idenë e kontaktit me Fabiettin:

“Ata flasin keq për këtë”, thotë bashkëbiseduesi.

Dhe Titi i përgjigjet: “Kush flet keq? Ai e qëllon në kokë … më besoni … Fabietti është Fabietti … askush nuk mund të flasë keq …. ai heq njëqind pako në muaj … të betohem për nder”.

Të dyshuarit nuk komandonin Romën, nuk kishin aspirata të mëdha, por një aftësi të shkëlqyer marrëdhëniesh.

Përveç Fabietti-t dhe Bennato-s, ata kishin vulosur një “lidhje mes grupit të delikuentëve shqiptarë, me Arindi Boçin , dhe personazheve të krimit të organizuar romak të përkushtuar ndaj trafikut të drogës dhe gjithmonë të afërt me familjen e të njohurit Michele Senese ”. Camorristi më i famshëm nga Roma. Dhe më pas ata folën në telefon për marrëdhëniet me Antonio Pelle, nga Ndrangheta.

Aq shumë bono dhe kilogramë drogë kalonin sa i kanë quajtur “Ikea”, “Htm” apo me emrin e filmit vizatimor “Spongebob”. Një kombinim që dha marrëveshje me gjashtë shifra, të gjitha të shënuara në librin e mbajtur nga një person i besuar, këngëtarja Elsa Lila, ose të fshehura brenda asaj që të dyshuarit e quajtën “kutia e Santa Claus”, një kasafortë.

(Kosova Sot Online)