I buzëqeshur, kollaren me flamurin kuqezi – kështu e priti Haradinaj dënimin nga Tribunali në Hagë

  • E.K /
  • 18 May 2022 - 11:20
I buzëqeshur, kollaren me flamurin kuqezi – kështu e priti Haradinaj dënimin nga Tribunali në Hagë

Gjakftohtë, dy krerët e veteranëve të luftës e kanë pritur dënimin ndaj tyre me katër vjet e gjysmë nga Tribunali Special në Hagë.

Pas një viti e gjysmë qëndrimi në paraburgim, dy krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Clirimtare të Kosovës, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj janë shpallur fajtorë dhe janë dënuar me katër vjet e gjysmë.

Nasim Haradinaj, me një kollare me flamurin kombëtar të shqiptarëve dhe i buzëqeshur po e priste dënimin ndaj tij, pak minuta pasi shoku i tij e mori dënimin.

Ai po buzëqeshte derisa gjyqtari në Hagë po ia lexonte akuzat, për të cilat gjykata atje e ka gjetur fajtor.

(Kosova Sot Online)