Reshje shiu e shkarkime rrufesh, moti për sot dhe nesër

  • E.K /
  • 03 June 2022 - 08:23
Reshje shiu e shkarkime rrufesh, moti për sot dhe nesër

Instituti Hidrometeorologjik ka njoftuar për motin që pritet të mbajë sot dhe nesër në vend.

Sipas IHMK’së, gjatë këtyre dy ditëve do të ketë mot kryesisht me diell dhe vranësira të dendura.

Vende-vende sot pritet të ketë reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 28-32 gradë Celsius.

“Mot kryesisht me diell dhe vranësira të dendura do të karakterizoj motin gjatë këtyre dy ditëve të ardhshme. Të premten vranësirat nuk do të jenë stabile gjë që vende-vende parashihen të sjellin reshje dhe shkarkime rrufesh. Temperaturat mbeten të larta për ketë periudhë të stinës, ndonëse kanë mbetur edhe më pak se tri javë, kur dhe zyrtarisht futemi në stinën e verës. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 28-32 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i perëndimit dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-6 m/s”, thuhet në njoftim.

(Kosova Sot Online)