‘Shpërthen’ sërish Covid-19, Kina izolon qytetin prej 16 milionë banorësh

  • G.G /
  • 01 September 2022 - 13:10
‘Shpërthen’ sërish Covid-19, Kina izolon qytetin prej 16 milionë banorësh

Rreth 16 milionë banorë në qytetin kinez të Chengdu do të jenë efektivisht nën izolim nga sot, ndërsa autoritetet përpiqen për të frenuar një shpërthim të ri të Covid-19.

Kina është ekonomia e fundit e madhe e lidhur me një politikë zero-Covid, duke eliminuar shpërthimet e virusit me mbyllje të menjëhershme, testime masive dhe karantina të gjata.

Chengdu, në jugperëndim, ka njoftuar një mbyllje, duke thënë se banorët duhet të qëndrojnë në shtëpi nga ora 6 pasdite për të luftuar një valë të re infeksionesh.

Çdo familje do të lejohet të dërgojë një person për të blerë ushqime dhe produkte thelbësore me kusht që ata të kenë rezultuar negativ në 24 orët e mëparshme, thuhet në njoftim.

(Kosova Sot Online)