Zhduken 200 kg kanabis të sekuestruar, policia 'akuzon' minjtë se e kanë ngrënë të gjithën

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 18:22
Zhduken 200 kg kanabis të sekuestruar, policia 'akuzon' minjtë se e kanë ngrënë të gjithën

Policia në Indi ka fajësuar minjtë për shkatërrimin e afro 200 kg (440 lb) kanabis të sekuestruar nga tregtarët dhe të mbajtur në stacionet e policisë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

“Mijtë janë kafshë të vogla dhe nuk kanë frikë nga policia. Është e vështirë të mbrosh ilaçin prej tyre”, ka thënë një gjykatë në shtetin Uttar Pradesh.

Gjykata i kishte kërkuar policisë që të siguronte deponimin si provë në rastet e shitjes së drogës.

Gjykatësi përmendi tre raste në të cilat marihuana u asgjësua nga brejtësit.

Gjykatësi Sanjay Chaudhary tha në një urdhër se kur gjykata i kërkoi policisë të prodhonte drogën e sekuestruar si provë, u tha se 195 kg kanabis ishin "shkatërruar" nga minjtë.

Në një rast tjetër që përfshin 386 kg drogë, policia paraqiti një raport duke thënë se "një pjesë" e kanabisit ishte "ngrënë nga minjtë".

Gjykatësi Chaudhary tha se rreth 700 kg marihuanë të sekuestruara nga policia ishin të shtrira në stacionet e policisë në rrethin Mathura dhe se "e gjitha ishte nën rrezikun e infektimit nga minjtë".

Ai tha se policia nuk kishte ekspertizë për t'u marrë me këtë çështje pasi minjtë ishin "shumë të vegjël". E vetmja mënyrë për të mbrojtur mallrat e sekuestruara nga "minj të tillë të patrembur", shtoi ai, ishte të shitej në ankand barnat në laboratorët kërkimorë dhe firmat e mjekësisë, me të ardhurat që do t'i shkonin qeverisë.

Deputeti Singh, një zyrtar i lartë i policisë së qarkut Mathura, u tha gazetarëve se disa nga marijuanat e ruajtura në stacionet e policisë në afërsi të tij ishin "dëmtuar për shkak të shirave të dendur" dhe nuk ishin shkatërruar nga minjtë.

(Kosova Sot Online)