Stoltenberg: Putin kërkon të përdorë 'dimrin si armë lufte'

  • A.P /
  • 29 November 2022 - 16:16
Stoltenberg: Putin kërkon të përdorë 'dimrin si armë lufte'

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron "të përdorë dimrin si një armë lufte" në fushatën e tij në Ukrainë, tha në Bukuresht shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, përpara një takimi të ministrave të jashtëm të aleancës, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"Ne kemi dorëzuar gjeneratorë dhe pjesë këmbimi dhe aleatët po ndihmojnë për të rindërtuar infrastrukturën e shkatërruar," u tha ai gazetarëve përpara një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht, duke shtuar se mbledhja do të shërbente si një platformë për të rritur ndihmën perëndimore për rindërtimin e Ukrainës. infrastrukturës energjetike.

“Ne duhet të jemi të përgatitur për më shumë refugjatë që kalojnë në pjesën tjetër të Evropës”, si rezultat i “sulmit të qëllimshëm të Rusisë ndaj shërbimeve kritike, ngrohjes, dritës, ujit, gazit” në Ukrainë, tha Stoltenberg.

(Kosova Sot Online)