Macron thotë se do të flasë me Putinin

  • A.P /
  • 01 December 2022 - 20:20
Macron thotë se do të flasë me Putinin

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të enjten se do të fliste së shpejti me presidentin rus Vladimir Putin, duke shprehur shpresën se negociatat për përfundimin e luftës në Ukrainë ishin "ende të mundshme", transmeton gazeta “Kosova Sot Online”..

Në një udhëtim zyrtar në Uashington, Macron tha se kishte në plan të bisedonte me homologun e tij rus "në ditët në vijim".

“Dua që së pari të kem këtë vizitë shtetërore dhe të kemi një diskutim të thellë me Presidentin Biden dhe ekipet tona së bashku”, tha presidenti francez në emisionin “Good Morning America” të ABC që u transmetua pak para se Macron të pritej në Shtëpinë e Bardhë nga Presidenti Joe Biden. .

Macron është angazhuar disa herë me Putinin, i cili është bërë i pafavorshëm për Perëndimin për fillimin e një pushtimi të fqinjit Ukrainë në shkurt që ka kushtuar mijëra jetë.

“Bindja ime dhe qasja ime pragmatike është të them, duhet të angazhohem me liderët ekzistues dhe me ata që janë në krye të vendit”, tha Macron.

"Sepse nëse besojmë në sovranitetin kombëtar, nuk mund të vendosim të themi se një parakusht është ndryshimi i regjimit për të filluar negociatat."

Presidenti francez shprehu optimizëm për përparimin e Ukrainës në rezistencën ndaj Moskës, por paralajmëroi se një luftë e gjatë dhe e vështirë ishte përpara.

"Ukraina është duke pasur një kundërofensivë shumë pozitive, (por) të thuash se po e fitojnë luftën është ndoshta shumë herët."

Ai theksoi se një paqe "e qëndrueshme" që i jep fund konfliktit mund të arrihet ende.

"Unë mendoj se është ende e mundur" për t'u kthyer në negociata, tha ai për ABC.

Sa i përket nëse Putini mund të ishte një pjesëmarrës besnik dhe i besueshëm në negociatat e paqes, Macron sugjeroi se verdikti ishte ende jashtë.

“Nëse do të kisha përgjigjen, do të isha rreth tryezës së bisedimeve me të”, tha ai.

Por ai e bëri të qartë se besonte se "një paqe e mirë nuk është një paqe që do t'u imponohet ukrainasve nga të tjerët".

(Kosova Sot Online)