Rritet çmimi i naftës ruse, zbulohet arsyeja

  • A.P /
  • 05 December 2022 - 16:56
Rritet çmimi i naftës ruse, zbulohet arsyeja

Kombet e Grupit të Shtatë (G7) dhe Australia thanë se kishin rënë dakord për një kufizim prej 60 dollarësh për fuçi për naftën bruto ruse në det, pasi anëtarët e Bashkimit Evropian mposhtën rezistencën nga Polonia dhe arritën një marrëveshje politike më herët gjatë ditës, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”

BE ra dakord për çmimin pasi Polonia e qëndrueshme dha mbështetjen e saj, duke hapur rrugën për miratimin zyrtar gjatë fundjavës.

G7 dhe Australia thanë në një deklaratë se kufiri i çmimit do të hyjë në fuqi më 5 dhjetor ose shumë shpejt pas kësaj.

Kombet thanë se ata parashikonin që çdo rishikim i çmimit do të përfshinte një formë të babagjyshit për të lejuar transaksionet në përputhje të përfunduara përpara ndryshimit.

“Koalicioni i Kufirit të Çmimeve mund të konsiderojë gjithashtu veprime të mëtejshme për të siguruar efektivitetin e kufirit të çmimit”, thuhet në deklaratë. Nuk ka detaje të disponueshme menjëherë se çfarë veprimesh të mëtejshme mund të ndërmerren.

Kufiri i çmimit, një ide e G7, synon të zvogëlojë të ardhurat e Rusisë nga shitja e naftës, duke parandaluar një rritje të çmimeve globale të naftës pasi një embargo e BE-së ndaj naftës së papërpunuar ruse hyn në fuqi më 5 dhjetor.

(Kosova Sot Online)