Rusia akuzon Ukrainën për kryerjen e 'terro*rizmit bërthamor'

  • A.P /
  • 06 December 2022 - 14:35
Rusia akuzon Ukrainën për kryerjen e 'terro*rizmit bërthamor'

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha të martën se Ukraina po vazhdon të bombardojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia, duke krijuar qëllimisht kërcënimin e një katastrofe të mundshme bërthamore, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Shoigu tha se forcat ruse po merrnin "të gjitha masat" për të garantuar sigurinë e termocentralit, më i madhi në Evropë, përballë asaj që ai e quajti "terrorizëm bërthamor" nga Kievi.

Ukraina mohon të bombardojë objektin, i cili ka qenë nën kontrollin e forcave ruse që në ditët e para të luftës dhe ka akuzuar Rusinë se ka qëlluar mbi të.

"Njësitë tona po marrin të gjitha masat për të garantuar sigurinë e termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia," u tha Shoigu shefave të tij ushtarakë në një telefonatë konferencë, një transkript i shkurtuar i së cilës u publikua nga ministria e mbrojtjes.

"Nga ana tjetër, regjimi i Kievit kërkon të krijojë pamjen e një kërcënimi të një katastrofe bërthamore duke vazhduar të bombardojë qëllimisht vendin," shtoi ai.

Shoigu tha se Ukraina kishte gjuajtur 33 predha të kalibrit të madh në uzinë në dy javët e fundit. Shumica ishin përgjuar nga mbrojtja ajrore ruse, tha ai, megjithëse "disa ende goditën objekte që ndikojnë në funksionimin e sigurt të termocentralit bërthamor".

“Ne i klasifikojmë këto sulme nga trupat ukrainase si terrorizëm bërthamor”, shtoi ai.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimet.

Moska dhe Kievi fajësojnë njëri-tjetrin për sulmet në objekt. Kievi ka akuzuar gjithashtu Moskën për përdorimin e uzinës si një depo armësh de facto.

Mbikëqyrësi bërthamor i Kombeve të Bashkuara - Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) - po shtyn për krijimin e një zone sigurie rreth uzinës, nga frika e një fatkeqësie të mundshme të ngjashme me Çornobilin.

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të martën se kishte "dinamikë pozitive" në diskutimet me IAEA mbi idenë, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.


(Kosova Sot Online)