Ky shtet ndërpret importet e gazit rus në vend

  • A.P /
  • 01 January 2023 - 16:21
Ky shtet ndërpret importet e gazit rus në vend

Të gjitha importet e gazit natyror të lëngshëm rus, Mbretëria e Bashkuar i ka mbyllur sot ka thënë ministria e Jashtme e vendit, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Në një deklaratë në Twitter, organi qeveritar tha se Mbretëria e Bashkuar “po e ndalon Putinin nga financimi i luftës së tij të paligjshme dhe duke mbështetur vendet në mbarë botën për të reduktuar varësinë e tyre”.

Gjermania filloi një përpjekje për të ruajtur gazin dhe për të diversifikuar furnizimet e saj pas pushtimit të Ukrainës dhe filloi ndërtimin e terminaleve të gazit të lëngshëm natyror.

 


(Kosova Sot Online)