Ja se si është gjendja sot në veri

  • E.K /
  • 03 June 2023 - 13:19
Ja se si është gjendja sot në veri

Në Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok, protestat e serbëve lokalë janë duke u vazhduar edhe sot, përcjell “Kosova Sot Online”.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, ka thënë se për momentin situata është e qetë

Kelani ka shtuar se monitorimi i situatës dhe angazhimet policore të koordinuara me institucioneve relevante të sigurisë po vazhdojnë në komunat veriore.

“Policia e Kosovës në bashkëpunim dhe koordinim me institucionet e sigurisë, po vazhdonë angazhimet policore në zbatimin e rendit dhe sigurisë publike, ofrimin e sigurisë ndaj qytetarëve si dhe ndërmarrjen e masave policore konform situatës dhe zhvillimeve në komunat veriore.

Referuar zhvillimeve në veri të vendit, ka bërë që situata të jetë e tensioniar dhe e brishtë, por sot aktualisht situata është e qetë. Monitorimi i situatës dhe angazhimet policore të koordinuara me institucioneve relevante të sigurisë po vazhdojnë në komunat veriore”, ka deklaruar Kelani.

(Kosova Sot Online)