E zbulon mjeku kosovar: Kaq është maksimumi që dikush mund të marrë nga sigurimet suedeze

  • A.P /
  • 03 December 2023 - 17:10
E zbulon mjeku kosovar: Kaq është maksimumi që dikush mund të marrë nga sigurimet suedeze

Një nga pretendimet e familjarëve të së vrarës me porosi Liridona Ademaj nga burri saj, Naim Murseli, është se ajo kishte sigurime të larta shëndetësore në Suedi, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Madje u raportua se në rast të vdekjes të saj, familjarët mund të trashëgojnë miliona euro të sigurimeve.

Për këtë ka folur mjeku kosovar që punon e jeton në Suedi, Rushit Rimanishta.

Ai ka hedhur poshtë hipotezën se familjari i së ndjerës mund të përfitoj deri në 20 milionë euro nga sigurimet suedeze.

Rimanishta ka thënë se maksimumi që mund të përfitohet nga ky rast është afro 1 milionë euro.

Po ndëgjoj shumë diskutime rreth rastit së vrasjes së Liridonës dhe sigurimeve jetsore në Suedi.

Njoftimi i plotë:

Diskutime se si ky monstrumi që e ka planifikue vrasjen e Liridonës e ka ba për shkak të sigurimeve jetsore dhe shumës marramendse qe kompanitë e sigurimeve po paguajkan në rast vdekje. Shuma ku po përdorën shifra deri në 20 milion €.

Ky monstrum, sipas bindjeve te mia, nuk e ka aranzhue vdekjen e nanës së fëmijëve të vet për pare. Ky as i smutë psiqik nuk mundet me kanë. Ky, thjesht është monstrum. Pra njeri me shpirtë e zemër të prisht.

Kqyra se si jan rregullat dhe sa eshte shuma minimale dhe maximale ne rast vdekje në Suedi. Ne pothuajse te gjitha kompanite e sigurimeve shuma maximale qe dikush mundet me marre ne rast vdekje eshte 5 milion kr suedeze qe eshte ma pak se 500 000 €. Shumicen e sigurimeve nuk mundesh me i marre preminë nga ma shume se nje kompani e digurimeve perpos rastit te sigurimit jetsor. Nese vdes ka mundesi me marre kompenzim per humbje jete nga me shume se nga nje kompani por kjo nenkupton kontroll rigoroz nga kompanite.

Me kontrollë dmth ata shikojne se kur e ke ba ate sigurim, pse e ke ba, kerkojne analiza extra te rastit te vdekjes etj qe nenkupton se ai qe tenton me nxjerre premitë nga me shume se nje kompani, nese ka ba inskenim te vdekjes, ka dore ne vdekje apo çka do tjeter, rrezikon te zbulohet. Ish nje kompani me sa pashe qe po kompenzojke deri ne 10 mil kr suedeze qe i bjen rreth 800 000 €. Perndryshe kjo eshte shuma maximale qe dikush mund ta merr. Kjo nuk nenkupton se burri i liridones do ta merrte maximumin. Shumen maximale pak veta e marrin.

(Kosova Sot Online)