Ja vendet që rrezikohen nga pushtimi rus

  • A.P /
  • 27 May 2024 - 22:48
Ja vendet që rrezikohen nga pushtimi rus

Vladimir Putin duhet të pushtojë tre qytete në vendet kryesore të NATO-s, ka kërkuar një gjeneral rus, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Majori Nikolay Plotnikov, duke folur në televizionin shtetëror, tha se presidenti luftarak duhet të korrigjojë një “gabim historik” për ta rikthyer Rusinë në lavdinë sovjetike.

Komandanti i tankeve tha se Moska duhet të kapë Narva në Estoni, Daugavpils në Letoni dhe Klaipeda në Lituani. shkruan The Sun.

Ai beson se Vladimir Lenini dhe Joseph Stalin, ish-diktatorë rusë, shkaktuan një “padrejtësi” duke i lënë territoret të shkojnë.

Tani miqtë e Putinit mendojnë se Moska duhet të rimarrë fortesat e Balltikut.

Ai gjithashtu shfrytëzoi rastin për të kërcënuar të njëjtat vende, duke u thënë atyre që të ndalonin së treguari mbështetje për Ukrainën gjatë luftës ilegale të Vladit.

Plotnikov, tani profesor në Institutin propagandistik të Studimeve Orientale në Moskë, i tha televizionit shtetëror të kontrolluar nga Putin: “Kolegët më të rinj më thanë se është koha për të korrigjuar padrejtësinë historike të kryer nga Vladimir Lenini, kur Perandoria Ruse u shemb dhe [diktatori sovjetik ] Josef Stalin.”

Ai shpjegoi se ky ‘korrigjim’ do të thoshte “të kthente në Rusi Narva [Estoni], Dvinsk, i njohur tani si Daugavpils [Letoni] dhe Memel, i njohur tani si Klaipeda [Lituani]”.

Rusi vazhdoi duke i kërcënuar ata: “Prandaj do t’u thoja të gjithë këtyre [popullit baltik] të mos nxisin telashe.”

Nëse Rusia do të pushtonte vërtet këto vende, neni 5 i NATO-s – në thelb një aleancë ushtarake – do të vihej në veprim.

Do të thotë një sulm i armatosur ndaj një shteti është një sulm ndaj të gjithëve – duke çuar në veprim të përbashkët kundër agresorit.

Por vendet baltike dhe Polonia synojnë të dërgojnë trupat e tyre për të ndihmuar Ukrainën, raporton gazeta gjermane e lajmeve Der Spiegel.

Dhe të katër shtetet nuk kanë ndërmend të “ulen dhe të presin derisa rusët të takohen në kufijtë e tyre”.

Republikat baltike kanë forcuar mbrojtjen e tyre tokësore kundër Rusisë gjatë më shumë se dy viteve të luftës.

Vetëm ditë më parë The Sun foli me disa ish gjeneralë të ushtrisë, të cilët paralajmëruan se Putini po kërkon të zgjerojë kufijtë detarë në një lëvizje kundër vendeve të NATO-s.

Ministria e Mbrojtjes e Putinit njoftoi të mërkurën e kaluar një ofertë shokuese për të ndryshuar kufijtë detarë rusë me Finlandën dhe Lituaninë.

(Kosova Sot Online)