Ndodh për herë të parë në historinë e njerëzimit! NASA teston tualetin me zero gravitet, ja si funksionon

  • G.G /
  • 03 tetor 2020 - 11:06
Ndodh për herë të parë në historinë e njerëzimit! NASA teston tualetin me zero gravitet, ja si funksionon

NASA do të lancojë një tualet të ri me zero gravitet për ta testuar në stacionin hapësinor ndërkombëtar para përdorimit të mundshëm të tij në misionet e ardhshme në hënë.

Tualeti 23 milionë dollarësh, që thith jashtëqitjet nga trupi, do të dërgohet në stacion me një anije transporti. NASA tha se sistemet e vakuumit të tualetit janë projektuar për konfortin e astronauteve femra, ndryshe nga modelet e mëparshme.

Një raketë që do të mbajë edhe anijen e transportit, do të nisej nga ishujt Ëallops në Virxhinia, të enjten. Por misioni u anulua vetëm tre minuta para nisjes për shkak të disa vështirësive teknike.

Një tjetër përpjekje do të bëhet tani orët e ardhshme nëse inxhinierët do të mund të riparojnë problemet. Universal Ëaste Menagement System, tualeti i ri hapësinor prej titaniumi, do të ndihmojë astronautët të çlirohen gjatë misioneve në hapësirë të thellë.

Tualeti mund të proçesojë dhe riciklojë ujin e hollë për ta kthyer në ujë të pijshëm për astronautët. Ndërsa mbetjet fekale nuk i nënshtrohen të njëjtit trajtim pavarësisht se NASA thotë se po e studion edhe këtë mundësi.

(Kosova Sot Online)