Nxënësi 17 vjeç zbulon një planet të ri/ Do mbeteni pa fjalë se si e ka zbuluar: Nga kaq larg dallohet që ka shumë ngjyra

  • G.G /
  • 20 janar 2021 - 10:30
Nxënësi 17 vjeç zbulon një planet të ri/ Do mbeteni pa fjalë se si e ka zbuluar: Nga kaq larg dallohet që ka shumë ngjyra

Në verën e vitit 2019, studenti 17-vjeçar i shkollës së mesme Wolf Cukier nga Nju Jorku u bashkua me Qendrën e Fluturimit Hapësinor Goddard të NASA-s në Greenbelt për të filluar praktikën e tij, ku puna e tij ishte të ekzaminonte ndryshimet në shkëlqimin e yjeve të kapura nga Sateliti i Sondazhit të Exoplaneteve të NASA-s, gjithashtu i njohur si TESS.

Në ditën e tretë të praktikës së tij, adoleshenti zbuloi një planet krejt të ri të shtrirë në një sistem 1,300 vjet dritë larg nesh.

“Po shikoja të dhënat për gjithçka që vullnetarët kishin shënuar si një binar eklipsues, një sistem ku dy yje rrotullohen rreth njëri-tjetrit dhe nga pikëpamja jonë, eklipsojnë njëri-tjetrin çdo orbitë“, tha Wolf Cukier për CNN.

“Rreth tre ditë në praktikën time, pashë një sinjal nga një sistem i quajtur TOI 1338b. Në fillim, mendova se ishte një eklips yjor, por ishte e gabuar, doli të ishte një planet”, tha Cukier.

Planeti i ri, i njohur tani si TOI 1388b, është planeti i parë rrethues i TESS, që do të thotë se ai rrotullohet rreth dy yjeve në vend të njërit.

“Njëra është rreth 10% më masive se Dielli ynë, ndërsa tjetra është më i freskët, më i errët dhe vetëm një e treta e masës së Diellit”, shkruan NASA Goddard.

Vetë TOI 1388b është afërsisht 6.9 herë më i madh se Toka, midis madhësive të Neptunit dhe Saturnit. Kohët e fundit, dikush lëshoi ëdisa imazhe të gjeneruara të TOI 1388b që morën internetin nga stuhia. Alarmi i shpërndarësit është absolutisht i mrekullueshëm. Në këto imazhe planeti duket se ka një pamje magjepsëse të ngjyrës pastel, duke shfaqur hije rozë, vjollcë të butë dhe jeshile të lehtë.

(Kosova Sot Online)