Rritet trafiku në Mars

  • A.P /
  • 08 shkurt 2021 - 18:34
Rritet trafiku në Mars

Misioni i parë hapësinor i Emirateve të Bashkuara Arabe në Mars, anija kozmike “Hope”, pritet të arrijë orbitën në Planetin e Kuq të martën e 9 shkurtit 2021 dhe do të jetë e para nga tre anije kozmike që do të arrijnë në Planetin e Kuq këtë muaj. Këto janë tre misione që Emiratet e Bashkuara Arabe, Kina dhe Shtetet e Bashkuara nisën drejt Marsit korrikun e kaluar, duke përfituar nga një periudhë në të cilën Toka dhe Marsi ishin afër njëri-tjetrit. Nëse misioni “Hope” është i suksesshëm, shteti i pasur i Gjirit do të bëhet kombi i pestë që arrin në Mars, një arritje e njoftuar në 2015 për të festuar 50 vjetorin e bashkimit të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Kina do të bëhet e gjashta ditën tjetër. Për të mbyllur paradën do të jetë NASA Perseverance, e cila pritet të qëndrojë në truallin marsian në 18 Shkurt.

“Hope”, e njohur si “Al-Amal” në arabisht, do të rrotullohet rreth planetit për të paktën një vit marsian, e barabartë me 687 ditë Tokë. Pasi u largua nga Japonia korrikun e kaluar, misioni Hope tani përballet me atë që quhet “manovra e saj më kritike dhe komplekse” nga zyrtarët e Emirateve, me një mundësi prej 50% për të hyrë me sukses në orbitën e Marsit.

Anija kozmike duhet të ngadalësojë shpejtësinë e saj në mënyrë të konsiderueshme për t’u kapur nga graviteti marsian, dhe për ta arritur këtë do të hapë gjashtë shtytësit e saj për 27 minuta. Në këtë mënyrë Hope do të zvogëlojë shpejtësinë, e cila është 121000 km / orë, afërsisht 18000 kilometra në orë. Fillimi i manovrës, e cila do të konsumojë gjysmën e karburantit të saj, është planifikuar për të martën 9 shkurt në orën 16:30 me orën tonë, por do të duhen 11 minuta që një sinjal i ndezjes të arrijë kontrollin në tokë.

Omran Sharaf, menaxher i projektit të misionit të Emirateve të Bashkuara Arabe, tha se është një “nder i madh” për vendin që Hope është e para nga misionet që arrin Marsin këtë vit. Nëse është i suksesshëm, në Emiratet e Bashkuara Arabe janë planifikuar festime që do të kulmojnë me një shfaqje madhështore në Burj Khalifa të Dubait, kulla më e lartë në botë.

Anija kozmike e Emirateve u krijua për të siguruar një pamje të plotë të dinamikës meteorologjike të planetit, por është gjithashtu hapi i parë drejt një qëllimi shumë më ambicioz: të ndërtojë një vendbanim njerëzor në Mars brenda 100 vjetësh. Por ekziston një qëllim edhe më fisnik: Emiratet e Bashkuara Arabe duan që projekti të shërbejë si një burim frymëzimi për arabët e rinj, në një rajon shumë shpesh të munduar nga konflikte dhe kriza ekonomike. Hope do të përdorë tre instrumente shkencorë për të monitoruar atmosferën marsiane dhe pritet të fillojë transmetimin e informacionit në Tokë në shtator 2021, me të dhëna që do të vihen në dispozicion të shkencëtarëve në të gjithë botën.

Sonda kineze Tianëen-1 ka dërguar imazhin e parë të Marsit, një foto bardh e zi që tregonte tipare gjeologjike përfshirë kraterin Schiaparelli dhe Valles Marineris, një kanion të thellë. Tianëen-1 me një peshë prej pesë tonësh përfshin një orbitë, lander dhe rover me energji diellore që për tre muaj do të studiojë terrenin dhe atmosferën e planetit, do të fotografojë, do të bëjë harta dhe do të kërkojë shenja të jetës së kaluar. Kina shpreson të zbresë në muajin maj roverin 240 kilogramësh në Utopia Planitia, një pellg masiv me ndikim. Orbita e tij, nga ana tjetër, pritet të punojë për një vit marsian. Tianëen-1 nuk është përpjekja e parë e Kinës për të arritur Marsin. Një mision i mëparshëm me Rusinë në 2011 përfundoi para kohe duke dështuar që në nisje.

Rover NASA Perseverance do të jetë në qendër të vëmendjes, duke u ulur në Planetin e Kuq më 18 shkurt në orën 21:55 me orën tonë, duke u bërë rover i pestë që përfundon udhëtimin që nga viti 1997. Ai do të angazhohet në një mision astrobiologjie për kërkuar shenja të jetës antike mikrobike dhe do të përpiqet të fluturojë me helikopter 1.8 kilogramë për herë të parë në një botë tjetër. Perseverance, e aftë për të udhëtuar në mënyrë autonome 200 metra në ditë, do të mbledhë mostra shkëmbinjsh që mund të sigurojnë të dhëna të rëndësishme nëse kishte një jetë të kaluar në Mars. Ka madhësinë e një SUV të vogël, peshon një ton, ka 19 kamera dhe dy mikrofonë që do t’i lejojnë të regjistrojë tinguj marsianë. Misioni duhet të zgjasë të paktën dy vjet.

(Kosova Sot Online)