Njerëzimi bën një hap të madh para, imazhet dramatike të NASA-s në Mars

  • E.K /
  • 23 shkurt 2021 - 12:23
Njerëzimi bën një hap të madh para, imazhet dramatike të NASA-s në Mars

Imazhe të reja mahnitëse janë kapur nga “Lentja” e Këmbënguljes, rover i NASA-s që mbërriti pas një udhëtimi të gjatë në Mars.

Nga imazhet e fundit të sjella nga sipërfaqja e planetit të kuq, vëmë re se ato ngjasojnë me skenat e filmave shkencor.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Agjencia Amerikane e Hapësirës pasi ka mbërritur në Mars, ka mundur që të regjistrojë dhe tingujt e parë nga sipërfaqja e planetit.

Sipas shkencëtarëve, të dhënat audio nuk ofrojnë ndonjë të dhënë të dobishme për zbulimet që ato duan, por duket se kjo është një shenjë e mirë dhe se mikrofoni i përdorur arriti të “mbijetojë” misionin e tij të vështirë, i cili është një mesazh inkurajues për të ardhmen.

Ndërkohë një ditë më parë NASA ka publikuar një video me imazhe mahnitëse nga ulja e Këmbënguljes në Mars.

Mike Watkins, drejtori i Laboratorit Jet Propulsion (JPL) në Kaliforni, tha se ishin videot spektakolare.

“Ne kemi kapur pamje të mrekullueshme në të gjitha udhëtimet tona përmes Sistemit Diellor, unazave të Saturnit, dhe tani në sipërfaqen e Marsit.

Kjo është hera e parë që kemi qenë në gjendje të fotografojmë një ngjarje si ulja e një anije kozmike në Mars, “u tha ai gazetarëve. Kamerat ishin të pozicionuara për të kapur imazhet kryesore – nga lëshimi i parashutës supersonike.

“Ne kemi mbledhur pak më shumë se 30 gigabajt informacion dhe mbi 23,000 imazhe në sipërfaqen e Marsit,” tha Dave Gruel.

(Kosova Sot Online)