Hubble tregon një pamje mbresëlënëse të një galaktike spirale

  • G.G /
  • 22 prill 2021 - 09:47
Hubble tregon një pamje mbresëlënëse të një galaktike spirale

Teleskopi hapësinor rregullisht furnizon vëzhguesit dhe shkencëtarët e interesuar me imazhe spektakolare të galaktikave të huaja dhe trupave qiellorë.

Këtë herë, ESA lëshoi ​​një imazh të Hubble që tregon një pamje të afërt të galaktikës spirale NGC 4603.

Galaktika është pjesë e grumbullit të galaktikave Centaurus, rreth 108 milionë vjet drite nga Rruga e Qumështit dhe rreth 110,000 vjet dritë në diametër.

Pikat me shkëlqim të kaltër në figurë janë yje të rinj.

Strukturat në të kuqe-kafe tregojnë re të dendura pluhuri që errësojnë dritën difuze të galaktikës.

NGC 4603 ishte tashmë nën vëzhgim nga teleskopi hapësinor në fund të shekullit të 20-të.

Fokusi i interesit ishte tek Cepheids. Këto janë yje gjigante në të cilat luhatjet e shkëlqimit ndodhin veçanërisht rregullisht dhe periodikisht.

(Kosova Sot Online)