“Superhëna Rozë” që ka ndriçuar dje qiellin, pritet ta ndriçojë edhe sot

  • G.G /
  • 27 prill 2021 - 13:09
“Superhëna Rozë” që ka ndriçuar dje qiellin, pritet ta ndriçojë edhe sot

Hëna e plotë e prillit, e njohur si një “Superhëna Rozë”, dje ka ndriçuar qiellin në të gjithë botën. E njëjta gjë pritet të ndodhë edhe sonte.

Sipërfaqja hënore do të duket 14 për qind më e madhe dhe 30 për qind më e ndritshme, kështu duke e bërë hënën më të ndritshme dhe më mbresëlënëse të vitit 2021 deri më tani.

Hëna e plotë ngrihet pas Glastonbury Tor në 26 Prill 2021 në Glastonbury, Angli

Emri i hënës së plotë të prillit është pas luleve rozë të njohura si phlox, të cilat lulëzojnë në pranverë, megjithatë, ngjyra e hënës mund të mos jetë dukshëm rozë.

Pasagjerët udhëtojnë me teleferik Emirates Air Line pasi hëna e plotë, e njohur ndryshe edhe si Supermenën, ngrihet në Londër

Një super-muaj ngrihet mbi Kullën Eiffel në 26 Prill 2021 në Paris, Francë

Një supermuaj shkëlqen pranë statujës së Victoria në majë të Shtyllës së Fitores në Berlin, Gjermani.

(Kosova Sot Online)