Roveri i Kinës dërgon “selfiet” e para nga Marsi

  • G.G /
  • 20 May 2021 - 11:22
Roveri i Kinës dërgon “selfiet” e para nga Marsi

Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës sot publikoi imazhet e marra nga kamerat e bashkangjitura në roverin Zhurong, të cilat tregonin pajisjet për shmangien e pengesave dhe panelet diellore në automjet, si dhe strukturën e sipërfaqes së Marsit.

"Njerëzit e internetit, imazhet e Marsit që ju keni dëshiruar janë këtu," tha agjencia hapësinore në një postim në mediat sociale që përmbante imazhet.

Rover Zhurong u transportua në atmosferën marsiane në një zbarkues të shtunën, në uljen e sondës së parë të suksesshme nga ndonjë vend në misionin e tij të parë në Mars.

Zhurong, i quajtur sipas një perëndie mitike kineze të zjarrit, mbërriti disa muaj pas zbarkimit të fundit të Shteteve të Bashkuara në Mars - Perseverance - dhe është festuar në Kinë si një moment historik në ngjitjen e saj në statusin e superfuqisë hapësinore.

Ulja e roverit ishte një shqetësim i madh për inxhinierët kinezë të hapësirës, me mediat shtetërore që përshkruanin procesin e përdorimit të një parashute për të ngadalësuar zbritjen dhe këmbët tampon si "pjesa më sfiduese e misionit".

Pritet të kalojë rreth tre muaj atje duke bërë fotografi dhe duke marrë të dhëna gjeografike.

Kina ka bërë një rrugë të gjatë në garën e saj për të arritur me Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë, astronautët dhe kozmonautët e të cilave kanë përvojë dekada në eksplorimin e hapësirës.

Ajo lansoi me sukses modulin e parë të stacionit të saj të ri hapësinor muajin e kaluar me shpresën që të dërgojë edhe një ekuipazh deri në vitin 2022 dhe eventualisht të dërgojë njerëz në Hënë.

(Kosova Sot Online)