​Bezos i ofron NASA 2 miliardë dollarë në këmbim të kontratës së misionit në Hënë

  • E.K /
  • 28 korrik 2021 - 08:44
​Bezos i ofron NASA 2 miliardë dollarë në këmbim të kontratës së misionit në Hënë

Miliarderi Jeff Bezos të hënën ofroi udhëtimin e tij në hapësirë për të mbuluar deri në 2 miliard dollarë në NASA, me kusht që agjencia amerikane e hapësirës t’i jep kompanisë së tij Blue Origin një kontratë për të prodhuar një anije kozmike që të kthejë astronautët përsëri në hënë.

NASA në prill i dha sipërmarrësit miliarder rival Elon Musk, SpaceX një kontratë në vlerë 2.9 miliardë dollarë për të ndërtuar një anije kozmike për të sjellë astronautët në Hënë në vitin 2024, duke refuzuar ofertat nga Blue Origin dhe kontraktuesi i mbrojtjes Dynetics.

Blue Origin kishte partneritet me Lockheed Martin Corp (LMT.N), Northrop Grumman Corp (NOC.N) dhe Draper në ofertë.

Agjencia hapësinore përmendi mungesat e veta të financimit, rekordin e provuar të misioneve orbitale SpaceX dhe faktorë të tjerë në një vendim të kontratës që zyrtari i lartë i NASA-s Kathy Lueders e quajti "çfarë është vlera më e mirë për qeverinë".

Në një letër drejtuar administratorit të NASA Bill Nelson, Bezos tha se Blue Origin do të hiqte dorë nga pagesat në vitin aktual fiskal të qeverisë dhe ato të ardhshme pas kësaj deri në 2 miliardë dollarë dhe do të paguante për një mision orbital për të kontrolluar teknologjinë e saj.

“Në këmbim, Blue Origin do të pranonte një kontratë të fortë, me çmim fiks dhe do të mbulonte çdo tejkalim të kostos së zhvillimit të sistemit. NASA u tërhoq nga strategjia e saj origjinale e blerjes me burim të dyfishtë për shkak të çështjeve të perceptuara buxhetore afatshkurtra dhe kjo ofertë heq atë pengesë," tha Bezos.

"Pa konkurrencë, ambiciet hënore afatshkurtra dhe afatgjata të NASA-s do të vonohen, në fund të fundit do të kushtojnë më shumë dhe nuk do t'i shërbejnë interesit kombëtar," shtoi ai.

NASA dhe SpaceX nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente, shkruan Reuters.

Para se të zgjidhte SpaceX, NASA kishte kërkuar propozime për një anije kozmike që do të dërgonte astronautët në Hënë nën programin e saj Artemis.

Bezos dhe Musk janë përkatësisht personat e parë dhe të tretë më të pasur në botë, sipas revistës Forbes.

Oferta e Bezos erdhi gjashtë ditë pasi ai fluturoi së bashku me tre shokë ekuipazhi në buzë të hapësirës në bordin e raketës dhe kapsulës Blue Origin New Shepard, një moment historik për ofertën e kompanisë për t'u bërë një lojtar kryesor në një treg në zhvillim të turizmit hapësinor.

Pasi humbi me SpaceX, Blue Origin u ankua në Zyrën e Llogaridhënies së Qeverisë së SHBA (GAO), duke akuzuar NASA-n se i dha SpaceX një avantazh të padrejtë duke e lejuar atë të rishikojë çmimet e tij. Vendimi i GAO pritet nga fillimi i gushtit, megjithëse burimet e industrisë e konsideruan të pamundur mundësinë e një ndryshimi.

(Kosova Sot Online)