SpaceX do të dërgojë ekuipazhin e parë të “qytetarëve privatë” në hapësirë

  • G.G /
  • 15 shtator 2021 - 08:00
SpaceX do të dërgojë ekuipazhin e parë të “qytetarëve privatë” në hapësirë

Ekuipazhi i parë i gjithi civil është vendosur të ngritët në orbitën e Tokës nga Launch Complex 39A në Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s në Florida.

Sipas mediave të huaja, SpaceX i Elon Musk do të dërgojë katër persona në hapësirë të mërkurën në një mision tre-ditor të quajtur Inspiration4.

Fluturimi i SpaceX do të udhëhiqet nga sipërmarrësi miliarder Jared Isaacman, themeluesi amerikan dhe shefi ekzekutiv i firmës së tregtisë elektronike Shift4 Payments.

Synimi kryesor i Isaacman është të rrisë ndërgjegjësimin dhe mbështetjen për një nga shkaqet e tij të preferuara, Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude, një qendër kryesore e kancerit pediatrik.

Ai ka premtuar 100 milionë dollarë personalisht për institutin.

Siç bëhet e ditur më tej, ekuipazhi do të sjellë sende si vepra arti nga pacientët në bordin e anijes kozmike Crew Dragon në ankand për të përfituar St. Jude.

Veç tij, 29-vjeçarja Hayley Arceneaux, ambasadore e St. Jude do të jetë në bord me Isaacman.

Chris Sembroski, 41 vjeç dhe Dr. Sian Proctor, 51 do të fluturojnë gjithashtu në Inspiration4 Mission.

Sembroski është një veteran dhe inxhinier i Luftës në Irak. Proctor është një profesor i komunikimit të gjeologjisë dhe shkencës.

Anija kozmike do të sillet rreth globit një herë në 90 minuta me më shumë se 27,360 km/orë. Lartësia e synuar është 575 kilometra, përtej orbitave të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar apo edhe teleskopit hapësinor Hubble. Pas tre ditësh orbitë rreth Tokës, anija kozmike do të zbresë në Oqeanin Atlantik në brigjet e Floridës.

Ekuipazhi ka pasur stërvitje komerciale të astronautëve që kanë zgjatur me muaj të tërë, përfshirë simulime misioni.

Ata gjithashtu u trajnuan për menaxhimin e stresit, si dhe në trajtimin e situatave emergjente. 

(Kosova Sot Online)