Koronavirusi nuk kursen as kafshët – Ngordhin 3 leopardë në kopshtin zoologjik

  • A.P /
  • 17 nëntor 2021 - 14:57
Koronavirusi nuk kursen as kafshët – Ngordhin 3 leopardë në kopshtin zoologjik

Covid-19 është zbuluar në një numër gjitarësh, duke përfshirë macet e mëdha, primatët, ferret dhe minks, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Tre leopardë bore në kopshtin zoologjik të fëmijëve Lincoln në Nebraska kanë ngordhur nga komplikimet nga Covid-19, njoftuan të premten zyrtarët e kopshtit zoologjik.

“Leopardët tanë, Ranney, Everest dhe Makalu, ishin të dashur nga i gjithë komuniteti ynë brenda dhe jashtë kopshtit zoologjik”, tha kopshti zoologjik në një postim në Facebook. “Kjo humbje është vërtet zemërthyese dhe ne të gjithë jemi të pikëlluar së bashku”.

Leopardët e borës janë vendas në zonat malore në Azinë Qendrore dhe konsiderohen të prekshëm, sipas Fondit Botëror të Kafshëve të Egra.

Muajin e kaluar, kopshti zoologjik tha se leopardët dhe tigrat e tij sumatranë rezultuan pozitivë pasi shfaqën simptoma në përputhje me virusin. Kafshët u trajtuan me steroide dhe antibiotikë për të parandaluar infeksionet dytësore, tha kopshti zoologjik në atë kohë.

“Tigrat sumatranë, Axl dhe Kumar, kanë bërë një shërim të plotë në dukje nga sëmundja e tyre”, thanë të premten zyrtarët e kopshtit zoologjik.

Covid-19 është zbuluar në një numër gjitarësh, duke përfshirë macet e mëdha, primatët, ferret dhe minks, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.


(Kosova Sot Online)