NASA “prek” zyrtarisht Diellin, anija kozmike më afër se kurrë

  • A.P /
  • 07 janar 2022 - 14:46
NASA “prek” zyrtarisht Diellin, anija kozmike më afër se kurrë

Një anije kozmike e NASA-s ka “prekur” zyrtarisht diellin, duke u zhytur në atmosferën e paeksploruar diellore të njohur si korona. Shkencëtarët njoftuan lajmin të martën gjatë një takimi të Unionit Gjeofizik Amerikan.

Sonda diellore Parker në fakt fluturoi përmes koronës në prill gjatë afrimit të tetë të anijes me diellin. Shkencëtarët thanë se u deshën disa muaj për të rikthyer të dhënat dhe më pas disa muaj të tjerë për t’u konfirmuar.

Nour Raouafi, një shkencëtar projekti në Universitetin Johns Hopkins, e përshkroi lajmin si “magjepsës emocionues”.

Për shkak se diellit i mungon një sipërfaqe e fortë, korona është vendi ku është veprimi; eksplorimi i këtij rajoni magnetikisht intensiv nga afër mund t’i ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë më mirë shpërthimet diellore që mund të ndërhyjnë në jetën këtu në Tokë.

E lançuar në vitin 2018, Parker ishte 8 milion milje (13 milion kilometra) nga qendra e diellit kur për herë të parë kaloi kufirin e dhëmbëzuar dhe të pabarabartë midis atmosferës diellore dhe erës diellore që dilte. Anija kozmike u zhyt brenda dhe jashtë koronës të paktën tre herë, secila një tranzicion i qetë, sipas shkencëtarëve.

“Koha e parë dhe më dramatike ne ishim më poshtë për rreth pesë orë… Tani mund të mendoni pesë orë, kjo nuk tingëllon e madhe”, u tha gazetarëve Justin Kasper i Universitetit të Miçiganit. Por ai vuri në dukje se Parker po lëvizte aq shpejt sa përshkoi një distancë të madhe gjatë asaj kohe, duke lëvizur me më shumë se 62 milje (100 kilometra) në sekondë.

Sipas Raouafi, korona u shfaq më me pluhur nga sa pritej. Ekskursionet e ardhshme koronale do t’i ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë më mirë origjinën e erës diellore, tha ai, dhe se si nxehet dhe përshpejtohet në hapësirë.

Të dhënat paraprake sugjerojnë se Parker gjithashtu u zhyt në korona gjatë afrimit të nëntë të mbylljes në gusht, por shkencëtarët thanë se nevojiten më shumë analiza. Ai bëri afrimin e tij të 10-të të mbylljes muajin e kaluar.

Parker do të vazhdojë t’i afrohet gjithnjë e më shumë diellit dhe do të zhytet më thellë në koronë deri në orbitën e saj përfundimtare të madhe në 2025. Gjetjet e fundit u publikuan gjithashtu nga Shoqëria Amerikane e Fizikës.

(Kosova Sot Online)