NASA-s zbulon një ndikim mahnitës meteoroid në Mars

  • A.P /
  • 14 November 2022 - 15:33
NASA-s zbulon një ndikim mahnitës meteoroid në Mars

Landeri InSight i NASA-s regjistroi një tërmet me magnitudë 4 ballë 24 dhjetorin e kaluar, por shkencëtarët mësuan vetëm më vonë shkakun e atij tërmeti: një goditje meteori që vlerësohet të jetë një nga më të mëdhenjtë e parë në Mars që kur NASA filloi të eksploronte kozmosin. Për më tepër, meteoroidi gërmoi copa akulli në madhësinë e një guri të varrosur më afër ekuatorit marsian se kurrë më parë - një zbulim me implikime për planet e ardhshme të NASA-s për të dërguar astronautë në Planetin e Kuq.

 

Shkencëtarët përcaktuan se tërmeti erdhi si rezultat i një ndikimi meteoroid kur ata shikuan imazhet para dhe pas nga Orbiteri i Zbulimit të Marsit (MRO) të NASA-s dhe vunë re një krater të ri, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, duke zbardhur. Duke ofruar një mundësi të rrallë për të parë se si një ndikim i madh tronditi tokën në Mars, ngjarja dhe efektet e saj janë të detajuara në dy letra të botuara të enjten, 27 tetor, në revistën Science.

Meteori vlerësohet të ketë shtrirë 16 deri në 39 këmbë (5 deri në 12 metra) – mjaft i vogël sa do të digjej në atmosferën e Tokës, por jo në atmosferën e hollë të Marsit, e cila është vetëm 1% aq e dendur sa e planetit tonë. Përplasja, në një rajon të quajtur Amazonis Planitia, shpërtheu një krater afërsisht 492 këmbë (150 metra) të gjerë dhe 70 këmbë (21 metra) të thellë. Disa nga hedhjet e hedhura nga përplasja fluturuan deri në 23 milje (37 kilometra) larg.


(Kosova Sot Online)