Kush ka guxim mund të hyjë këtu

  • A.P /
  • 14 March 2023 - 14:06
Kush ka guxim mund të hyjë këtu

Kopshti botanik i ndërtuar në qytetin Alnwick, Angli, është një nga kopshtet më të famshme dhe gjithashtu një nga kopshtet më vdekjeprurëse në botë. Por, ajo që e bën kopshtin Alnwick kaq vdekjeprurës janë bimët helmuese në të.

Duhet vërtet guxim për të ecur nëpër Kopshtin Botanik Alnwick. Për të kuptuar se si kopshti u shndërrua në një fushë bimore vdekjeprurëse, duhet të kthehemi pak pas.

 

Ralph Percy u bë duka i Northumberland, i cili shtrihet nga Anglia verilindore deri në kufirin skocez, pas vdekjes së vëllait të tij në 1995. Gruaja e tij, Jane Percy, u shpall dukeshë e rajonit.

Kështu, Alnwick Castle Percy u përfshi në rezidencën tradicionale të familjes sunduese në rajonin Northumberland. Kjo strukturë, e cila nuk është shumë e ndryshme nga asnjë ndërtesë në Angli, u bë një nga kopshtet më të famshme në botë, falë Jane Percy.

Jane Percy punoi me arkitektin e peizazhit Jacques Wirtz, i cili projektoi disa nga kopshtet më të rëndësishme në botë në 1996,transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Dukesha donte një kopsht të ngjashëm me Kopshtet Medici që kishte parë gjatë vizitës së saj në Itali dhe tipari më i rëndësishëm ishte se rriteshin një numër i madh bimësh helmuese.

KËTU GJENDEN MË SHUMË SE 100 BIMË HELMUESE:

Dukesha Jane Percy u nxit nga ideja e “krijimit të një kopshti plot me bimë që mund të vrasin njerëzit në vend që t’i shërojnë ata”. Arkitektura e peizazhit të kopshtit, e cila filloi në vitin 2000, përfundoi në 2003.

Duke thënë se ekziston një histori e bimëve helmuese që do të rriten në kopsht, dukesha i kërkoi asaj që të strehonte shumë bimë helmuese në kopshtin e saj, nga bima ekzotike brugmansia deri te kavilja, kastori, vaji i ricinit dhe dhelpra.

VENDI VIZITOHET VETËM ME GUIDË:

Në 2005 Alnwick Garden u hap për publikun. Më shumë se 100 birki helmuese janë rritur dhe ekspozuar. Në të ndalohet rreptësisht prekja, nuhatja dhe ngrënia e bimëve helmuese në kopsht.

Ka bimë që janë të afta të vrasin shumë njerëz. Mund të ketë raste të të fikëtit dhe helmimit te vizitorët që neglizhojnë rregullin e nuhatjes së bimëve. Për këtë arsye vizitat bëhen vetëm me guidë.

(Kosova Sot Online)