Katër planetë dhe Hëna rreshtohen në qiell gjatë natës

  • A.P /
  • 27 March 2023 - 22:42
Katër planetë dhe Hëna rreshtohen në qiell gjatë natës

Një “gjerdan me perla” të ndritshme shfaqet në qiellin e natës sonte më 27 mars, ku katër planetë dhe hëna do të rreshtohen.

Pas perëndimit të diellit, Jupiteri, Venusi, Mërkuri dhe Marsi do të duken qartë në qiell , ndërsa Hëna do të jetë gjithashtu e dukshme me ta.

Për ata që kanë një teleskop, Urani do të jetë gjithashtu i dukshëm.

Pranë horizontit do të shihen Mërkuri dhe Jupiteri, ndërsa më lart do të shkëlqejë Venusi, planeti më i ndritshëm, siç shihet nga Toka,  transmeton gazeta "Kosova Sot Online"

Është e lehtë për këdo që të dallojë planetët nga yjet, sepse ata janë më të shndritshëm dhe kanë një dritë të vazhdueshme që nuk dridhet, si yjet.

Kemi pasur një rreshtim prej pesë organesh sërish në 2022, 2020 dhe 2016.

(Kosova Sot Online)