Raketa ruse u përplas në Hënë 64 vjet më parë

  • A.P /
  • 12 September 2023 - 14:11
Raketa ruse u përplas në Hënë 64 vjet më parë

Raketa ruse Luna 2, më 12 shtator të vitit 1959, përplaset në sipërfaqen e Hënës, duke u bërë objekti i parë i prodhuar nga njeriu që prek Hënën.

Prova e Bashkimit Sovjetik bie në Hënë dhe bëhet objekti i parë që arrin atë largësi.

 

Ndërsa në korrik të vitit 1969 ishte Neil Amstron i pari që vuri këmbën në Hënë i cili u dërgua nga Apollo 11.

(Kosova Sot Online)