Ja disa fakte interesante për Nikola Teslan

  • A.P /
  • 31 January 2024 - 14:03
Ja disa fakte interesante për Nikola Teslan

Nikola Tesla, i cili ishte një inxhinier elektrik dhe mekanik i trajnuar, ishte një nga shpikësit më me ndikim të shekullit të 20-të.

Përfundimisht mban mbi 700 patenta.

Tesla punoi në një numër fushash, duke përfshirë energjinë, robotikën, radarin dhe transmisionin pa tel të energjisë.

Zbulimet e Teslës kanë hedhur themelet për shumë përparime teknologjike të shekullit të 20-të.

Ai lindi më 10 korrik 1856 dhe ndërroi jetë 1943.

Tesla lindi biri i nje prifti ortodoks serb ne Smiljan, Kroaci.

Tesla studioi në Realschule në Karlstadt, në Universitetin e Pragës dhe në Institutin Politeknik në Graz, Austri, ku studioi inxhinieri mekanike dhe elektrike.

Me sy blu Nikola ishte një burrë shumë i gjatë dhe i dobët.

Në lidhje me ngjyrën e syve duke bërë shaka me një gazetar ai tha: Sytë e mi dikur ishin të errët por duke përdorur shumë mendjen sytë morën nuanca më të çelura.

Tesla nuk u martua kurrë dhe ishte i përkushtruar vetëm ndaj parimeve të shkencës.

Ai zgjodhi të bënte një jetë të vetmuar duke shpresuar se kjo sakrificë për punën do të bënte që emri i tij të jetonte dhe në shekujt që do të vijnë.

Një nga hobet e tij të pakta, përveç punës, ishte ushqimi i zogjve edhe pse ai kishte fobi nga mikrobet.

Dashuria e Teslës për zogjtë filloi kur ai ishte fëmijë duke u rritur në Perandorinë Austro-Hungareze.

Ai do t'i ushqente çdo ditë në shëtitjet e tij të përditshme dhe gjithashtu merrte pëllumba të plagosur dhe i ushqente në hotelin e tij në Nju Jork.

Ai dukej se kishte një lidhje më të mirë me zogjtë sesa me shumicën e njerëzve.

Tesla vuante nga një çrregullim obsesiv-kompulsiv, dhe për shkak të kësaj, ai zhvilloi disa idiosinkraci dhe fobi shumë të çuditshme, të tilla si mospëlqimi i fortë ndaj vathëve, perlave, pjeshkës dhe prekjes së flokëve të njerëzve të tjerë.

Ai numëronte hapat në shëtitjet e tij dhe llogariste përmbajtjen kubike të pjatave me supë, filxhanëve të kafesë dhe pjesëve të ushqimit.

Ndërsa jetonte në Nju Jork, Tesla i mbajti laboratorët e tij absolutisht të pastër dhe nuk pranonte që njerëzit e tjerë,ti preknin mjetet e tij. 

Kjo pastërti ishte e gjitha e qëllimshme, sepse ai si fëmijë për pak sa nuk vdiq nga kolera, e cila po bënte kërdinë në rajonin e qytetit të tij Smiljan për shkak të ujit të ndotur.

 

Shumë veta i panë të çuditshme veprimet e Teslës, por për të, ishte një masë shumë e rëndësishme për të mbrojtur shëndetin e tij.

Për ta mbajtur trupin e tij të pastër Tesla shpiku një aparat elektrik që mund t'i jepte trupit të njeriut një banjë të thatë duke kaluar përmes tij miliona volt energji elektrike.

Oscilatori i tij ishte një objekt i vogël, si daulle, rreth dy këmbë i gjatë dhe një këmbë i gjerë dhe mund të aplikonte gjysmë milioni volt elektricitet në trupin e tij.

Sasia e madhe e energjisë elektrike do të ndikonte te mikrobet pa i shkatërruar qelizat e indeve të trupit.

Megjithëse oshilatori i tij dukej si një burim rinie, Tesla ruajti idetë e tij konvencionale për shëndetin.

Ai lahej çdo ditë, besonte në shumë ushtrime dhe do të ecte tetë ose dhjetë milje çdo ditë.

Ai tha se nuk do të merrte kurrë një taksi ose mjet tjetër transporti dhe mbështetej në fuqinë e tij për transport.

Dieta e tij ishte një pjesë thelbësore e rutinës së tij të përditshme për të qëndruar i shëndetshëm dhe për të zgjatur jetën e tij.

Ai ishte shumë i shqetësuar dhe i veçantë për ushqimin e tij: hante shumë pak, por ajo që hante duhej të ishte më e mira.

Ai nuk ishte një vegjetarian i plotë; ai hante mish, jo shumë herë pas here (ndoshta një ose dy herë në vit).

Megjithatë, ai besonte se njerëzimi duhet të lëvizë drejt një diete vegjetariane, jo vetëm sepse ngrënia e mishit në mënyrën se si ne bëjmë është "barbare", siç thoshte ai, por sepse ai besonte se dieta vegjetariane është më e dobishme për trupin e njeriut.

Nuk pinte duhan, nuk pinte çaj, kafe, pije alkoolike dhe as ndonjë stimulues tjetër.

Meqenëse ai e shihte jetën përmes thjerrëzave të teorisë së tij mekanike të jetës, ai u kujdes shumë për trupin e tij sikur të ishte një makinë që ruante siç duhet efikasitetin e saj më të mirë.

Sa i përket gjumit, Tesla raportoi se ai kishte një gjumë  jo të mirë dhe kishte modele shumë të pazakonta pushimi.

Ai pretendonte se flinte vetëm disa orë çdo ditë dhe shpesh praktikonte gjumin polifaz, ku merrte sy gjumë të shkurtër në vend që të flinte për një periudhë të gjatë kohore.

Fatkeqësisht për Teslën dhe stilin e jetës së tij të pastër dhe të shëndetshme, në vitin 1937, në moshën 81-vjeçare, ai u godit nga një taksi gjatë një prej shëtitjeve të tij të rregullta.

Tesla qëndroi  i shtrirë në shtrat për muaj të tërë, ndërkohë që refuzonte të shkonte te mjeku, mori pneumoni e cila do të mundonte shëndetin e tij për 5 vitet e fundit të jetës së tij.

Aksidenti dhe sëmundjet do të luanin një rol të madh në rënien e shpejtë të shëndetit të tij, si nga ana mendore ashtu edhe fizikisht, dhe qëllimi i tij për të jetuar një shekull të kaluar nuk do të realizohej kurrë.

Nikola Tesla kishte një mënyrë jetese unike dhe të çuditshme dhe ishte i njohur për zakonet e tij intensive të punës, shpesh duke kaluar orë të gjata në laboratorin e tij, aq sa miqtë e tij do të shqetësoheshin seriozisht për shëndetin e tij.

Vështirësitë financiare ishin një temë e përsëritur në jetën e tij dhe ai vdiq në një errësirë relative.

(Kosova Sot Online)