A dëshironi të darkoni në hapësirë?

  • A.P /
  • 24 March 2024 - 09:30
A dëshironi të darkoni në hapësirë?

Space VIP, një kompani amerikane e udhëtimeve luksoze në hapësirë, ka punësuar kuzhinierin e famshëm danez Rasmus Munk për të përgatitur një darkë në buzë të hapësirës, ​​me një kosto prej 500,000 dollarë për person.

Vetëm 24 orë pas shpalljes së ofertës, shumë po pyesnin se ku mund të regjistroheshin, raportoi Bloomberg.

 

 

Udhëtimi do të zgjasë gjashtë orë në një kapsulë që do të lëshohet në stratosferë vitin e ardhshëm.


Munch do të krijojë një menu për gjashtë të ftuar të cilët do të ngjiten në një lartësi prej 30 kilometrash mbi sipërfaqen e tokës dhe do të darkojnë së bashku.

Menuja ende nuk është finalizuar, por në një intervistë për Bloomberg, kuzhinieri 32-vjeçar tha se dëshiron që menuja të jetë po aq inovative sa udhëtimi.

Munch është shefi i kuzhinës në restorantin danez “The Alchemist”, i cili renditet i pesti në udhëzuesin “50 restorantet më të mira të botës” për vitin 2023.


Pavarësisht çmimit të lartë, Munk tha se më shumë njerëz janë regjistruar për udhëtimin e parë sesa ka vende në aeroplan.

“Jemi të vetëdijshëm që udhëtimi i parë është shumë i kushtueshëm. Por, në fund të fundit, kjo është përvoja e parë e këtij lloji”, u shpreh Munk, i cili do të jetë edhe pjesëmarrës në fluturim.

Ai tha se plani është që të organizohen më shumë udhëtime të tilla dhe të ulet çmimi i darkës, në mënyrë që më shumë njerëz të shijojnë një përvojë si kjo.

Anija kozmike, e ndërtuar nga kompania Space Perspective, nuk kërkon ndonjë trajnim paraprak apo pajisje speciale.

Fluturimet testuese do të fillojnë muajin e ardhshëm.

(Kosova Sot Online)