Zbulohet vrima blu më të thellë në botë

  • A.P /
  • 13 May 2024 - 14:00
Zbulohet vrima blu më të thellë në botë

Çdo vit, afro 3 milionë njerëz udhëtojnë në Jukatan, gadishulli qendror i Amerikës që përfshin Meksikën jugperëndimore, Guatemalën verilindore dhe Belizen veriore. Të zhytur mes rrënojave të Majave mahnitëse dhe plazheve me famë botërore ndodhen formacionet shkëmbore me pamjen e një djathi zviceran, të njohura si cenotes.

 

Gropat e gadishullit të Jukatanit, të formuara gjatë miliona viteve nga epokat e akullit dhe nga përplasja e asteroidit Chicxulub 66 milionë vjet më parë, krenohen me vrimën më të madhe blu në botë, Taam Ja'. Ndryshe nga cenotat, këto vrima blu janë të mbushura me ujë deti, duke i bërë ato mrekulli të dallueshme ujore. Taam Ja' shtrihet në Gjirin Chetumal, Quintana Roo, dhe së fundmi u shpall vrima blu më e thellë në botë.

 

Me një thellësi mbi 274 metra, thellësia e saktë e Taam Ja'-së mbetet e paditur. Pavarësisht hartës fillestare të hidrolokatorit që tregon një thellësi prej 274 metrash, eksplorimi i mëtejshëm i përjashtoi kufizimet për shkak të piknoklinës, një shtresë e dendur uji që shpërndan valët akustike. Një sondë nënujore zbriti në 420 metra pa zbuluar fundin, dhe thellësia e vërtetë e vrimës mbetet e panjohur.

Sidoqoftë, zbulimet intriguese lënë të kuptohet për sekretet e mundshme të Taam Ja'-së. Ndërsa sonda zbriste, ajo hasi në kushte ujore të ngjashme me ato të Detit të Karaibeve, duke sugjeruar një lidhje. Shkencëtarët spekulojnë për një tunel nëntokësor që lidh Taam Ja-në me oqeanin më të gjerë, një aspekt që mbetet për t'u eksploruar.

Pavarësisht errësirës dhe niveleve të ulëta të oksigjenit tipike për mjedise të tilla, cenotat dhe vrimat blu shpesh strehojnë ekosisteme të harlisura. Eksplorimi i gropave të ngjashme ka zbuluar gjallesa unike, duke i shtyrë ekspertët të parashikojnë se Taam Ja' mund të ketë specie dhe ekosisteme të pazbuluara.

Për të zbuluar misteret e Taam Ja'-së, shkencëtarët propozojnë përdorimin e eksplorimit robotik. Këto mjete të avancuara mund të lundrojnë në thellësitë e vrimës blu, duke hedhur dritë mbi ekosistemin e saj dhe duke gjetur potencialisht tunelin e pakapshëm që e lidh atë me Detin e Karaibeve.

Taam Ja' përfaqëson një mrekulli natyrore magjepsëse. Thellësitë e tij mbajnë sekrete ende për t'u zbuluar. Nëpërmjet eksplorimit të vazhdueshëm, shkencëtarët synojnë të zbulojnë misteret e fshehura brenda vrimës më të thellë blu në botë, duke ofruar njohuri mbi historinë gjeologjike të Tokës dhe diversitetin e jetës që ajo strehon.

(Kosova Sot Online)