Receta e Cekës: Ëmbëlsirë me banane dhe biskota: E gatshme për 10 minuta!

  • E.K /
  • 27 gusht 2021 - 09:14
Receta e Cekës: Ëmbëlsirë me banane dhe biskota: E gatshme për 10 minuta!

Ideale për përgatitje në minutin e fundit…

Përbërësit:

-250 gr sheqer pluhur;

Receta e Cekës - Tespishte

-250 gr gjalpë;

-250 gr biskota të bluara;

-4 molla të tharta të grimcuara pa lëvore;

-5 banane;

-4 pako krem (shllag)

Përzieni gjalpin me sheqer pluhurin. Shtoni biskotat e bluara, mollat e grimcuara dhe tri banane të shtypura në formë pureje. Bëni një formë drejtkëndëshi për torten me gjysmën e masës.

Në mes vendosni 2 banane të tëra dhe mbi to edhe pjesën tjetër të masës së ëmbëlsirës. Pjesën e sipërme zbukurojeni me krem të bardhë (shllag).

(Kosova Sot Online)