Receta e Pepës:File viçi me perime

  • E.K /
  • 01 dhjetor 2021 - 08:27
Receta e Pepës:File viçi me perime

Përbërësit

6 patate

2 karrota

1 qepë

1 spec

kripë

vegete

majdanoz të freskët

rozmarine

vaj ulliri

Pregaditja

PËRGATITJA E MISHIT Mishi marinohet me vaj ulliri, krip, vegetë, biber të kuq, biber të zi, me disa thelbin hudhre dhe me mentë të freskët.

Mishin e marinuar e përzieni me zarzavate dhe pastaj e vendosni në tigan, duke i shtuar perbersit.

1 qepë fërgohet në vaj ulliri dhe pastaj i shtohen kërpudhat dhe lihen të skuqen.

I shtohet një hoplla dhe pasi që të trashet sosi, i shtohet veget, biber i zi, borzilok,mente dhe majdanoz i freskët.

(Kosova Sot Online)