Receta e Pepës:Krem supë me kungull

  • E.K /
  • 04 December 2021 - 09:02
Receta e Pepës:Krem supë me kungull

Recetë e shijshme,e lehtë, dhe shëndetshme.

Pregaditja:

Një qepë mesatare fërgohet me pak vaj ulliri dhe 80 gr gjalpë për 5 minuta, I shtohet dy  karrota të prera në kube, dhe vendoset 700 gr kungull I pastruar, të gjitha së bashku fërgohen për rreth 20 minuta, i shtojmë 1.5l ujë të vluar me 2 kube të supës me perime dhe zihen për rreth 15 minuta, gjatë zierjes mund ti shtohet edhe gjethe rozëmarin I frekët ose I thatë, krip dhe piper sipas dëshirës.

Pas zierjes bluhen me blender dore.

Supa e përgatitur kështu shërbehet e ngrohtë e dekoruar me fara kungulli ose arrë muskati.

(Kosova Sot Online)