Receta e Pepës: Salcë e bardhë (Beshamell sos)

  • E.K /
  • 31 May 2023 - 12:42
Receta e Pepës: Salcë e bardhë (Beshamell sos)

PËRBËRËSIT:

2 lugë gjalpë,

2 lugë miell,

2, 5 dcl qumësht,

2, 5 dcl supë e kthjelltë,

1 fletë dafine,

pak moskat ose piper të bardhë kokërr,

2 kokrra karafili.

Në enë shkrihet gjalpi. I shtohet mielli dhe fërgohet 3 minuta, derisa të shkumojë. Shtohen qumështi i ftohtë dhe afro 2, 5 dcl supë e kthjellët mishi ose supë në të cilën janë zier perimet, sikurse selino, fletë dafine, pak moskat, piper dhe kokrra karafili.

Salca zihet 5 minuta, kullohet dhe vendoset në enë për salcë. Sipas dëshirës mund t’i shtohet një lugë ajkë e holluar me 2 lugë ujë.

(Kosova Sot Online)