Receta e Pepës: Majonezë

  • E.K /
  • 20 May 2024 - 08:39
Receta e Pepës: Majonezë

PËRBËRËSIT:

2 të verdha vezësh,

pak kripë,

1 lugëz mustardë,

lëngu i 1 limonit,

1, 75 dcl vaj.

Tunden vezët dhe duke i tundur vazhdimisht shtohet vaji pikë-pikë. Pasi të trashet, shtohen mustarda, lëngu i limonit dhe kripa. Duhet pasur kujdes që vaji dhe vezët të kenë temperaturë të njëjtë.

Nëse majoneza mbetet e hollë, shtohet ende vaj, në të kundërtën, shtohen 1-2 lugë ujë të nxehtë.

(Kosova Sot Online)