Dieta me vitamina: minus 5 kg për 5 ditë - Shëndetësia - Kosova Sot
Dieta me vitamina: minus 5 kg për 5 ditë

Dieta me vitamina: minus 5 kg për 5 ditë

Kjo dietë me vitamina ndikon në humbjen e shpejtë në peshë, derisa ju ofron sasinë maksimale me vitamina.

 RREGULLAT E TË USHQYERIT:

1. Përdorni proteina dhe pemë e perime në shujta të ndara. Për shembull: për kafjall - pemë, për drekë - mish.

2. Regjimi i konsumimit të lëngjeve - së paku 2 litra ujë në ditë. Pijet e lejuara: çaj (të zi, të gjelbër, bimor), pije pa gaz. Të gjitha pijet duhet të jenë të ngrohta.

3. Detyrimisht përjashtoni bukën dhe ëmbëlsirat nga menyja.

 4. Pemë të thata, rrush të thatë, banane, kajsitë ndalohen, si dhe ushqimi me përqindje të lartë me karbohidrate.

5. Deri në ditën e pestë nuk guxoni të konsumoni alkool, pije të ëmbla të gazuara, komposto, lëngje.

6. Hani në 2,5 orë.

 Propozimi i menysë dietale:

• Kafjalli: (8:00): 2 vezë të ziera ose mish të zier, peshk.

• Zamra: (10:30): 1-2 grejpfrut ose mollë, dardhë, kivi, kumbull.

 • Dreka: (13:00): 200 gr mish (peshk ose djathë).

• Zamra e pasdites: (15:30): 2 mollë ose portokall, grejpfrut, kivi.

 • Darka: (18:00): 200 gr peshk të zier ose file pule.

• Darka e dytë: (20:30): 1-2 portokaj ose kivi, mollë, grejpfrut.

 

(Kosova Sot)

6 orë e 24 minuta më parë
10/12/18