Zieni limonin në orët e mbrëmjes dhe lëngun e pini gjatë ditës, efektet do t'ju shokojnë - Shëndetësia - Kosova Sot
Zieni limonin në orët e mbrëmjes dhe lëngun e pini gjatë ditës, efektet do t

Zieni limonin në orët e mbrëmjes dhe lëngun e pini gjatë ditës, efektet do t'ju shokojnë

Për jetë të shëndetshme dhe cilësore është me rëndësi si do ta filloni ditën. Shumica pinë ujë me limon në mëngjes, por kështu jo të gjitha vetitë e limonit shfrytëzohen. Prandaj, kemi përgatitur këtë recetë për ju.

Përbërësit:

6 limonë;

Rreth gjysmë litër ujë;

Mjaltë.

Përgatitja:

Ndani përgjysmë 6 limonë dhe i shtoni në enën me ujë dhe vloni ujin për 3 minuta. E lini enën për 15 minuta të ftohet dhe hiqni limonin nga ujin. Ujin e vendosni në një gotë dhe e pini e pjesën tjetër ta ruani në shishe prej qelqit. Për përmirësim të shijes shtoni mjaltë.

Përparësitë e konsumimit të pijes janë:

Forcon sistemin imun;

Mbron nga ftohjet;

Ngrit energjinë;

Përmirëson tretjen dhe përshpejton metabolizmin;

Freskon aromën e keqe nga goja;

Pastron lëkurën dhe e bën më të bukur;

Ndihmon të dobësoheni.

(Kosova Sot)

17 orë e 41 minuta më parë
10/12/18