Fiku në vaj ulliri, ringjallje për organizmi - Shëndetësia - Kosova Sot
Fiku në vaj ulliri, ringjallje për organizmi

Fiku në vaj ulliri, ringjallje për organizmi

Fiku do t'ju forcojë gjatë pranverës, në kohën më të vështirë të avitaminozës, kështu që është koha ideale për përgatitjen e ilaçit pikërisht tani. Fiku është shumë i dobishëm, si të freskëta po ashtu edhe të thata. Por, ekziston një recetë e shkëlqyeshme me fik të thatë që do ta rigjallërojë trupin tuaj. 

VETITË E FIKUT: 

Ndihmojnë rregullimin e traktit gastrointestinal. Përmbajtja e lartë me fibra në fik ndihmojnë në humbjen në peshë dhe në pastrimin e trupit nga toksinat. Fiku është i pasur me kalcium, i cili lehtë absorbohet. Kaliumi në fik e pastron zemrën. Përmbajnë sasi të madhe me antioksidues, që përmirësojnë sistemin imun dhe shëndetin në përgjithësi. Përmirësojnë gjendjen e lëkurës. Ilaçi natyral nga fiku: 

Përbërësit: 40 fiq të thatë dhe vaj ulliri 

Përgatitja: Fikun e vendosni në kavanoz të pastër prej qelqit dhe derdhni vajin e ullirit nga sipër. E mbyllni me kapak dhe e lini në frigorifer. Pas 40 ditësh, mund ta konsumoni. Përdorimi: 1 fik e hani në stomak të thatë.

(Kosova Sot)

15 orë e 53 minuta më parë
16/12/18