Bima që kultivohet për 200 vjet dhe shëron kancerin në mitër - Shëndetësia - Kosova Sot
Bima që kultivohet për 200 vjet dhe shëron kancerin në mitër

Bima që kultivohet për 200 vjet dhe shëron kancerin në mitër

Harubi (lat. Ceratonia siliqua) është bimë me veti të shumta shëruese. Kjo bimë mesdhetare është e pasur me kalcium, hekur, magnez, fosfor, zink, bakër, mangan dhe selen. Nga vitaminat përmban tiaminë, riboflavinë, niacinë, vitamina B6, acid folik dhe vitamina E. raporton Gazeta Kosova Sot

Duhet cekur edhe faktin se ngjason shumë me çokollatën, e është shumë më i shëndetshëm, ndikon mirë edhe në sistemin tretës. Zbut diarrenë te fëmijët që ushqehen me qumështin e gjirit të nënës derisa nxit absorbimin e ujit. Mielli nga sythat e bimës ndikon në kancerin e mitrës. Përmban përbërës që janë efektivë edhe kundër astmës. Përmban edhe kafeinë, që është i dobishëm për ata persona që kanë shtypje të lartë të gjakut.

(Kosova Sot)

19 orë e 12 minuta më parë
15/12/18