Ushqimi çudibërës: shkrin kilogramët dhe mbron shëndetin në përgjithësi - Shëndetësia - Kosova Sot
Ushqimi çudibërës: shkrin kilogramët dhe mbron shëndetin në përgjithësi

Ushqimi çudibërës: shkrin kilogramët dhe mbron shëndetin në përgjithësi

Ushqimi që është shumë i dobishëm është fëstëku. Pos se ul nivelin e kolsterolit, fëstëkët janë burim i mirë për fibra, proteina, e posedon dhe vitamina minerale të ndryshme. Njëherësh shërben edhe si antioksidues., raporton Gazeta Kosova Sot

Marrë parasysh se janë të pasur me kalcium dhe hekur, janë të mirë për shëndetin e eshtrave dhe dhëmbëve, e ndihmojnë edhe kundër anemisë e cila shfaqet si pasojë e mungesës së hekurit në organizëm. Përndryshe, ekspertët kanë konstatuar se fëstëkët zvogëlojnë ndjenjën e urisë sepse kontrollojnë hormonet që e stimulojnë urinë, kështu edhe kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjak. 

(Kosova Sot)

 

18 orë e 11 minuta më parë
12/12/18