Dieta 900 kalori - Shëndetësia - Kosova Sot
Dieta 900 kalori

Dieta 900 kalori

Dieta 900 kalori është dietë shumë rigoroze që përdoret vetëm në rast nevoje, kur duhet që në 'shpejtësi' të shkrini kilogramët. Nëse respektoni rregullat dhe menynë e dhënë, me gjasë do të humbisni 4 deri 6 kilogramë për 7 ditë. Përndryshe, dieta 900 kalori aplikohet saktë 7 ditë dhe asnjë ditë më shumë! 

ÇFARË NUK DUHET TË HANI:

• Pjekurina (mund të hani pak bukë të thekur); 

• Të gjitha llojet e yndyrave dhe vajit; 

• Xhem, sheqer, mjaltë, çokollatë, ëmbëlsira; 

• Ushqim të shpejtë; 

• Ushqim të tymosur, me shumë kripë. 

ÇFARË MUND TË HANI: 

• Mish pule pa lëkurë, gjeldeti dhe mish gjedhi pa yndyrë;

• Të gjitha perimet (pos patateve) dhe pemë (hani sidomos mollë);

• Vezë; 

• Qumësht dhe prodhimet e qumështit me pak yndyrë. 

E HËNË: 

Kafjalli: Mish gjedhi të zier 100 g, 20 g bizele të ziera, gjysmë molle, kafe. 

Zamra: Vezë të zier.

Dreka; Supë me perime, mish të zier (100 g), trangull, 1 gotë komposto të pemëve. 

Zamra e pasdites: Mollë rreth 200 g.

Darka: Peshk të pjekur ose të zier (100 g), 3 lugë perime të ziera, sallatë lakre të erëzuar me lëng limoni. 

E MARTË: 

Kafjalli: Mish gjedhi 100 g, çaj ose kafe.

Zamra: Vezë të zier ose të përzhitur në tigan pa vaj, kafe ose çaj. 

Dreka: Supë me perime, gjoks pule (150 g), komposto pemësh. 

Zamra: Mollë të pjekur apo të freskët. 

Darka: Mish pule në avull (100 g), sallatë të gjelbër. 

E MËRKURË: 

Kafjalli: Bukë të thekur me proshutë, mollë, kafe. 

Zarma: Vezë e zier.

Dreka: Supë me perime, 100 g peshk të zier, sallatë lakre të erëzuar me lëng limoni.

Zamra e pasdites: Mollë rreth 200 g 

Darka: Mish gjedhi të zier (100 g); çaj me pak qumësht pa yndyrë. 

E ENJTE: 

Kafjalli: Troftë në avull rreth 150 g; çaj pse kafe.

Zamra: Vezë e zier. 

Dreka: Supë me perime, mish gjedhi të zier 100 g, trangull të freskët, çaj. 

Zamra e pasdites: Mollë rreth 200 g. 

Darka: Peshk të zier (100 g); disa lugë lakër të copëtuar të erëzuar me lëng limoni. 

E PREMTE: 

Kafjalli: 100 g peshk; çaj ose kafe. 

Zamra: Vezë të pjekur në tigan pa yndyrë. 

Dreka: Supë me perime, 2 lugë oriz me mish (150 g). 

Zamra: Pemë si mjedra, manaferra, dredhëza… (200 g). 

Darka: Vezë të zier. 

E SHTUNE:

Kafjalli: Gjoks gjeldeti (150 g), kafe ose çaj.

Zamra: 200 ml qumësht me përqindje të ultë të yndyrës së qumështit. 

Dreka: Supë me karotë dhe elb, 100 gr mish të zier, 3 lugë oriz të zier, sallatë të gjelbër. 

Zamra: 200 g mjedra, dredhëza. 

Darka: Mish të zier (100 g). 

E DIEL: 

Kafjalli: 1 gotë zefir ose jogurt me pak yndyrë. 

Zamra: Peshk i zier ose në avull (100 g),. 

Dreka: Supë me perime, mish pule të zier (150 g), trangull të freskët, çaj. 

Zamra: Mollë (200 g). 

Darka: 100 g mish pule të zier dhe 20 g bizele të zier. 

(Kosova Sot)

13 orë e 54 minuta më parë
11/12/18