Uleni nivelin e lartë të kolesterolit të dëmshëm me ilaçet bimore

  • 11 shkurt 2019 - 15:38
Uleni nivelin e lartë të kolesterolit të dëmshëm me ilaçet bimore

Për çdo ditë duhet të përdorni bimë krahas ushqimit të shëndetshëm, ushtrimeve fizike dhe menaxhimit të stresit për të reduktuar nivelin e lartë të kolesterolit

Image

 

Çaji i gjelbër është pije e vjetër në disa kultura për faktin se ka veti të hatashme për shëndetin. Përmbajtja me katehinë redukton kolesterolin e keq. Rekomandohet të pini një apo dy gota në ditë.

Image

 

Artiçoku është perime shumë e shëndetshme për mëlçinë. Në të njëjtë kohë, infuzioni nga gjethet jep ilaç i hatashëm me shije të thartë. Është ilaç shumë efektiv për kontrollimin e kolesterolit të lartë

Image

 

Pos se xhenxhefili ul nivelin e lartë të kolesterolit të dëmshëm, po ashtu lehtëson edhe tretjen, parandalon mbajtjen e lëngjeve dhe ju ndihmon të humbni në peshë. Mund ta konsumoni të freskët dhe të thatë.

Image

 

Luleradhiqja është bimë mjekësore që ka fuqi detoksikuse që janë të dobishme për mëlçinë dhe veshkat. Për më shumë, janë ideale për pastrimin e trupit dhe parandalimin e sëmundjeve. Mund ta konsumoni si infuzion apo në formë të vajit.

Image

 

Shafrani nuk është bimë aq e njohur, por është shumë efektive. Kjo bimë është shumë popullore, që ofron ngjyrën e verdhë. Nëse e përdorni në formë të infuzionit mund të ulni nivelin e lartë të kolesterolit. Komponentë përgjegjës për fuqitë shëruese janë pigmenti, që quhet kroketin.

Image

 

Ilaçi i fundit në listë që e ul nivelin e lartë të kolesterolit është qumështi nga gjembaçi. Kjo bimë mjekësore është një nga tretmanët më të mirë për mëlçinë. Konsumimi i këtij qumështi si infuzion apo si suplement rregullon trigliceridet në gjak dhe redukton inflamacionet. 

(Kosova Sot)