Si ju ndihmon fasulja të humbni në peshë?

  • 21 gusht 2019 - 08:26
Si ju ndihmon fasulja të humbni në peshë?

F asulja është një ndër ushqimet më të popullarizuara në botë, dhe këtë me arsye. Ky ushqim duhet të jetë pjesë e planit tuaj të humbjes në peshë. Ja disa nga arsyet pse duhet ta konsumoni më shpesh.

ËSHTË E PASUR ME FIBRA Fasulja është e pasur me fibra, të cilat ulin kolesterolin dhe përshpejtojnë procesin e tretjes. Në kombinim me ushqim të shëndetshëm dhe ushtrime, mund të jetë shumë e dobishme. Pra, nëse dëshironi të humbni në peshë, ta konsumoni një herën javë.

TRETET NGADALË Një nga shumë arsye pse duhet ta hani fasulen është se tretet ngadalë, që do të thotë se për një kohë të gjatë nuk do ta ndieni urinë. Gjatë kësaj kohe, fasulja do t'ju largojë nga ëmbëlsirat dhe ushqimet e grimcuara.

PËRMBAN PAK KALORI Fasulja ka vlerë të lartë ushqyese, e përmban shumë pak kalori. MST/ E pasur me proteina Fasulja është burim i vlefshëm proteinave cilësore, përmban shumë pak kalori dhe yndyrë, që do të thotë se është e shkëlqyeshme për belin tuaj. Shkaku i përmbajtjes, fasulja është ushqim që ju mbush me energji. 

(Kosova Sot Online)