Cilat fruta të thata janë më të shëndetshme?

  • 17 shtator 2019 - 14:33
Cilat fruta të thata janë më të shëndetshme?

Si një alternative e shëndetshme për ushqimet klasike industriale, frutat e thata duhet të jenë pjesë e dietës sonë të përditshme: përveç ushqyerjes së trupit, mbrojnë shëndetin e zemrës dhe ndihmojnë në parandalimin e disa sëmundjeve shëndetësore.

Në renditjen e frutave të thata rendisim edhe përfitimet kryesore të secilit frut, si dhe informacionin se si dhe kur duhet t’i hani ato.

Fistikët. Ato shpesh cilësohen si frutat më të shëndetshëm të tharë, pasi janë të pasur me lëndë ushqyese si yndyrna të shëndetshme, proteina dhe fibra. Fistikët ofrojnë përfitimet e mëposhtme:

*janë të shkëlqyera për uljen e urisë nervore

*kanë veti të lehta laksative

*janë të ulëta në kalori

*lehtësojnë inflamacionin dhe stresin oksidues

*ulin nivelin e kolesterolit.

Arrat. Ato konsiderohen si “ushqim për trurin”, pasi janë në gjendje ta mbrojnë atë dhe të përmirësojnë funksionet e tij njohëse. Përfitimet kryesore të arrave janë:

*janë veçanërisht të pasura me acide yndyrore omega 3

*parandalojnë sëmundjet e zemrës

*lehtësojnë inflamacionin

*parandalojnë plakjen e parakohshme.

Arrat braziliane. Ato janë të pasura me selen, një antioksidant i fuqishëm që mbron sistemin riprodhues dhe është thelbësor për gratë shtatzëna dhe ato që vuajnë nga tiroidet.

Arrat inde. Ato janë veçanërisht të pasura me magnez dhe bakër. Magnezi është një mineral që përmirëson shëndetin e muskujve dhe nervave, si dhe është i dobishëm për rregullimin e sheqerit në gjak. Bakri, nga ana tjetër, përdoret nga trupi për të thithur dhe përdorur hekur.

Bajamet. Ato janë veçanërisht të pasura me vitaminë E, e cila përmirëson shëndetin dhe pamjen e lëkurës. Përveç kësaj, bajamet kanë përfitimet e mëposhtme:

*forcojnë imunitetin

*mbrojeni trupin nga stresi oksidues

*janë të pasura me magnez, folate dhe kalcium

*përmbajnë sasi të mëdha yndyrnash të pangopura, të cilat lehtësojnë inflamacionin

*mbrojnë zemrën dhe parandalojnë sëmundjet e zemrës.

(Kosova Sot Online)