Sa gota verë duhet t'i pini!

  • 15 tetor 2019 - 18:23
Sa gota verë duhet t'i pini!

Studimi më i ri kontrovers ka bërë me dije faktin se njerëzit që pinë një ose dy gota verë në ditë janë më pak të rrezikuar nga sulmi në tru. Shkencëtarët theksojnë se konsumimi, me kujdes, i verës mundet të ul rrezikun për 9 për qind për sulm në kokë.

Femrat që e konsumojnë një gotë në ditë për 12 për qind më pak janë të rrezikuara nga pika në tru. Studimet e publikuara në revistën mjekësore "BMC" theksojnë se konsumimi i tepërt i alkoolit ndikon në rritjen e nivelit të kolesterolit dhe sulmet tjera në tru.

(Kosova Sot Online)