Lëngu nga tre përbërës, që pastron mushkëritë

  • E.K /
  • 10 gusht 2020 - 10:10
Lëngu nga tre përbërës, që pastron mushkëritë

Nëse jeni një duhanxhi, apo edhe ish një i tillë, mushkëritë u janë mbuluar nga helmet. Për t'i pastruar nuk ju nevojitet mrekulli, por vetëm këta përbërës.

Xhenxhefili

Kjo erëz e vjetër, që moti përdoret shkaku i përbërësve të saj shërues. Mes tjerash, ndihmon në eliminimin mukozë nga mushkëritë.

Qepa

 Si edhe hudhra, ka përbërës kundër kancerit, si dhe lufton edhe shumë gjendje malinje. Sidomos janë të dobishme në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme të sistemit të frymëmarrjes.

Kurkuma - ose shafrani indian, është i mbushur me vitamina dhe minerale, e përmban edhe aminoacidet super të shëndetshme omega 3.

PËRGATITJA E ILAÇI

 Ujit shtoni sheqer, e vloni. Kokën e qepës e preni në katër pjesë, preni xhenxhefilin dhe së bashku i vendosni në ujin me sheqer. Kur përzierja të vlojë zvogëloni zjarrin. Përzierja të vlojë ngadalë derisa uji të pakësohet përgjysmë. Më pas e vendosni në kavanoz. Kur të jetë ftohur e vendoni në frigorifer dhe e mbani aty. Merrni dy lugë të eliksirit çdo mëngjes në bark të zbrazët dhe dy në mbrëmje, dy orë pas shujtës.

(Kosova Sot Online)