Përgatiteni çajin nga kjo bimë dhe uleni shtypjen e gjakut

  • E.K /
  • 22 gusht 2020 - 09:35
Përgatiteni çajin nga kjo bimë dhe uleni shtypjen e gjakut

Gjethja e hibiskusit, përveç dukjes së bukur, meriton edhe vëmendje shkaku i efektit të saj shërues. Hibiskusi është përgatitur në shumë mënyra, por më së shumti në formën e çajit. Ka paksa shije të hidhur, por mund t'i shtoni mjaltë dhe agrume. Nuk përmban kafeinë, por është plot vitamina C, aminoacide, hekur, flavonoide, vaj eterik dhe acide.

Përbërësit: -4 dcl ujë; -1 shkop të kanellës; -3 lugë gjethe të thara ose 4-5 gjethe të freskëta; -1 lugë sheqer dhe - lëngu i një portokalli. Përgatitja: Ujin e ngrohtë e derdhni sipër hibiskusit dhe kanellës. E lini ashtu që të qëndrojë rreth 20 minuta. Më pas i shtoni sheqer dhe lëngun nga portokalli. Mund ta konsumoni të ngrohtë ose të ftohtë.

(Kosova Sot Online)