Çaji që ul shtypjen e gjakut

  • E.K /
  • 26 gusht 2020 - 10:57
Çaji që ul shtypjen e gjakut

Lulja e hibiskusit para së gjithash është cilësuar shkaku i dukjes, por meriton edhe të njëjtën vëmendje falë efekteve të veta shëruese. Çaji nga hibiskusi është paksa me shije të hidhur, por mos harroni se është përplot me vitamina C, aminoacide, hekur, flavonoide, vajra eterike dhe acide. Në bazë të shumë studimeve, shkencëtarët kanë theksuar se ndikon në shëndetin e zemrës, rregullon shtypjen e gjakut, madje edhe atë vetëm katër javë pasi keni filluar ta konsumoni çajin. Edhe nëse nuk keni telashe me shëndetin, çaji ju freskon, qoftë i ngrohtë apo i ftohtë.

PËRBËRËSIT

 • 4 dcl ujë; • 1 shkop të kanellës; • 3 lugë gjethe të thara hibiskus apo 4-5 lule të freskët; • 1 lugë sheqer dhe • Lëng nga një portokall. PËRGATITJA: Ujin e ngrohtë e derdhni sipër hibiskusit dhe kanellës. Le të qëndrojë ashtu së paku njëzet minuta e më pas ia hidhni sheqerin dhe lëngun e portokallit. Mund ta shërbeni të ngrohtë dhe të ftohtë.

(Kosova Sot Online)