Befason studimi më i fundit: Kura që ju mbron nga Covid-19 ndodhet në natyrë!

  • E.K /
  • 21 shtator 2020 - 08:19
Befason studimi më i fundit: Kura që ju mbron nga Covid-19 ndodhet në natyrë!

Një mjek i Universitetit të Bostonit thotë se një sasi e mjaftueshme e vitaminës D mund të ulë rrezikun e infektimit nga Covid-19 me 54%.

“Njerëzit kanë qenë në kërkim të ilaçit magjik ose duke pritur vaksinën dhe duke mos bërë diçka kaq të thjeshtë,”- tha Dr. Michael Holick, profesor i mjekësisë, fiziologjisë dhe biofizikës në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Bostonit. Holick dhe kolegët e tij studiuan mostrat e gjakut nga Quest Diagnostics të më shumë se 190,000 Amerikanëve nga të 50 shtetet dhe zbuluan se ata që kishin nivele mangësie të vitaminës D kishin 54% pozitivitet më të lartë të COVID-19 krahasuar me ata me nivele të duhura të vitaminës D në gjak. Rreziku i marrjes së koronavirusit vazhdoi të bjerë ndërsa nivelet e vitaminës D u rritën, tregon studimi, botuar në Bibliotekën Publike të Shkencave Një revistë e vlerësuar nga kolegët.

“Sa më i lartë statusi juaj i vitaminës D, aq më i ulët ishte rreziku juaj,”– tha Holick.

“Shumë njerëz kanë mungesë të vitaminës D sepse ka vetëm sasi të vogla në ushqim,”- tha Holick.

Shumica e vitaminës D vjen nga ekspozimi në diell dhe shumë janë të privuar, veçanërisht gjatë muajve të dimrit. Por vitamina e diellit është e lehtë për t’u gjetur dhe relativisht e lirë në dyqanet e barnave, dhe marrja e pilulave të vitaminës D nuk paraqet asnjë rrezik. “Është krejtësisht e sigurt. Është konsideruar ushqyesi i dekadës,”- tha Holick.

Vitamina D shtyp çlirimin e tepruar të citokinës që mund të paraqitet si një stuhi citokine, një shkak i zakonshëm që sjell infektimin me COVID-19. Gjatë gjithë pandemisë, njerëzit me ngjyrë janë prekur në mënyrë disproporcionale nga koronavirusi, duke përjetuar një rrezik më të lartë për t’u infektuar dhe për të pasur komplikime serioze, sipas Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve. Studimi i Holick ekzaminoi kodet ZIP të njerëzve me ngjyrë dhe zbuloi se pacientët nga kodet ZIP kryesisht të Zinjtë dhe Hispanik kishin nivele më të ulëta të vitaminës D dhe gjithashtu kishin më shumë të ngjarë të kishin koronavirus sesa tek pacientët nga kodet ZIP kryesisht të bardha, jo-Hispanike.

“I rrituri mesatar ka nevojë për rreth 2,000 njësi të vitaminës D në ditë,”- tha Holick. Ai tha se ka marrë 6,000 njësi në ditë për dekada dhe është në gjendje të mirë shëndetësore. Disa studime të tjera mbi vitaminën D kanë treguar përfitimet e saj për sistemin imunitar.

Hulumtimi i botuar me Institutet Kombëtare të Shëndetit tregoi se njerëzit me nivele më të ulëta të vitaminës D kishin më shumë gjasa të vetë-raportonin një infeksion të fundit të traktit të sipërm të frymëmarrjes sesa ata me nivele të mjaftueshme. Një studim tjetër me më shumë se 11,000 pjesëmarrës të botuar në British Medical Journal zbuloi se plotësimi i vitaminës D uli rrezikun e infeksionit akut të traktit respirator midis të gjithë pjesëmarrësve.

“Vitamina D padyshim që përmirëson imunitetin tuaj të përgjithshëm për të luftuar infeksionet,”- tha Holick.

(Kosova Sot Online)